#11

Jiří David
(1956)

Terra

Jiří David
#11

Jiří David
(1956)

Terra

413 zobrazení
350 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
27. 11. 2021 18:30

kombinovaná technika, plátno
147 x 145 cm
1993
sign. na rubu JIŘÍ DAVID TERRA 1993
provenience
LITERATURA Kol. autorů: Jiří David – Předběžná retrospektiva, Moravská galerie v Brně, Brno 2009, s. 131 VYSTAVENO Zejména obrazy, Nová síň, Praha, 1993 Jiří David patří beze sporu mezi nejvýraznější a zároveň nejkontroverznější postavy českého umění konce osmdesátých a následných let, dobře známé i za hranicemi naší země. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka st. Hned po studiích spoluzaložil jednu z nejzásadnějších československých uměleckých skupin s názvem Tvrdohlaví. Od poloviny devadesátých let byl vedoucím Ateliéru vizuální komunikace na AVU (1995–2002) a Ateliéru intermédií a konceptu na UMPRUM (2004–2020). Svou tvorbou a pedagogickou činností ovlivnil celou řadu současných umělců a umělkyň. Kromě toho se aktuálně jedná o jednoho z nejvíce mediálně viditelných umělců, a to i díky sloupkům, které publikuje v rozličných časopisech a v nichž se věnuje aktuálním uměleckým i institucionálním problémům. David je svým naturelem bytostný performer, provokatér a politický člověk. Ke svému uměleckému vyjádření užívá velice pestrý výtvarný jazyk. Proto nelze stoprocentně určit, co je jeho dominantní polohou. Zcela jednoznačně jej však vystihuje fluidní a svobodný princip užívání forem a médií. Davidova tvorba je doma zkrátka ve všech oblastech – v malbě, kresbě, fotografii, performanci, videu, objektu, v klasické soše a v jiných hybridních polohách. Úplně se též vymyká představě lineárního vývoje umělecké tvorby, nemá jednoznačně ohraničená období charakteristická užitím jedné či druhé techniky. Všechny uvedené charakteristiky se zřejmě nejlépe dají shrnout pod pojmem postmoderna, avšak ani ten není v tomto případě zcela přesný. Mezi nejviditelnější projevy jeho tvorby patří četné veřejné realizace povětšinou efemérního charakteru, jako například Trnová koruna na střeše Rudolfina (2001), která stejně jako jeho pozdější realizace přesně vystihovala situaci umění a kultury obecně v posttotalitní společnosti. O rok později následovala realizace, jejímž objednavatelem byl odcházející prezident Václav Havel: neonové Srdce na Hradě, které v roce prezidentova odchodu zářilo z věže baziliky sv. Jiří a vysloužilo si protichůdné reakce veřejnosti, pohybující se na široké škále, jejímiž vrcholy byla nenávist a na druhé straně adorace. Jedním z posledních podobných projektů se stala Klíčová socha odkazující na sametovou revoluci a komentující polistopadový vývoj české společnosti (2010). Jiří David se v uvedených dílech veřejně projevil jako umělec kritický a komentující stav současné společnosti. Pomocí jednoznačného, čitelného a monumentálního symbolického gesta dokázal ve všech případech sdělit nejednoznačný a složitý obsah. Potvrzením této teze byl i jeho projekt pro Benátské bienále s názvem Apotheosis (2015), jenž spočíval v prostorové instalaci rozměrné grisaille malby kopírující jednu z nejdůležitějších scén Muchovy Slovanské epopeje. Malbu v těsné blízkosti odráželo nainstalované zrcadlo, takže ji nebylo možné vidět v úplnosti a diváctvo bylo nuceno k neustálému pohybu a změnám úhlu pohledu, aby si mohlo celou instalaci i s hlavním výjevem prohlédnout. Jiří David zde opět zcela po svém rozehrál nekonečnou sérii asociací, významů a emocí, které se k Muchově ikonickému cyklu váží. Jiří David stejným způsobem pracuje i v klasické malbě. Obraz Terra z roku 1993 patří do série rozměrnějších pláten z první poloviny devadesátých let (Brutální abstrakce, 1993, Půdorysy, 1993, Stupidní abstrakce, 1993). V době, kdy obraz vznikl, umělec poměrně často střídal způsoby nanášení barvy na plátno, ohledával možnosti malířské techniky a námětu, přičemž nikdy nechtěl sklouznout do pustého dekorativismu a povrchnosti. Vznikaly tak četné obrazy s expresivním rukopisem, který maskoval, nebo spíše rozmazával konkrétní námět, jenž je zřetelný pouze díky názvu díla. Plátno tak nese v těchto případech abstraktní vyjádření, které se stává projekční plochou nejen umělce, ale také pozorujícího člověka. Martin Vaněk
(*1956)

Terra

Jiří David je významný český výtvarný umělec, malíř a pedagog. Narodil se 28. srpna 1956 v Rumburku. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se vzdělával u malíře a sochaře Arnošta Paderlíka v ateliéru figurální a monumentální malby. Během své kariéry se stal význačnou osobností českého postmodernismu, zejména během 80. a 90. let 20. století.

Jiří David založil v roce 1987 spolu s dalšími devíti českými umělci výtvarnou skupinu nazvanou Tvrdohlaví, která hrála významnou roli v českém uměleckém kontextu až do roku 2001.

Jeho práce zahrnují malbu, fotografii, tvorbu objektů a instalací. Jeho díla často reflektují společenské a politické téma a kladou důraz na postavení umělce ve společnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří monumentální neonové srdce na věži baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, které mělo symbolizovat překonání ideologií a hledání porozumění. Toto dílo vyvolalo živé diskuse a kontroverze.

Jiří David byl také aktivním pedagogem. Učil na různých uměleckých školách, včetně Akademie výtvarných umění v Praze a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Jeho tvorba je charakterizována výraznými barvami, často kombinací obrazu a textu, a často nese silnou výpovědní hodnotu. Jiří David zanechal významnou stopu nejen v českém, ale i mezinárodním umění, a jeho dílo je uznáváno jak uměleckými kritiky, tak širokou veřejností.