technika | asambláž, pigment, keramická plastika, olej, plátno |
rozměr | 30,5 x 40,5 x 5,5 cm |
rok | 1991 |
signatura | sign. M, Titlová 91 |
rám | box, sklo |
provenience | PROVENIENCE
Významná moravská sbírka současného umění.
Tvorba Margity Titlové Ylovsky se na začátku devadesátých let proměňuje, autorka vytváří rozsáhlé tematické cykly mající různorodé podoby ztvárnění. Vznikají instalace, sochy, objekty, často doplněné malbou a kresbou, která pro ní byla v osmedesátých letech hlavním vyjadřovacím způsobem. Mezi nejzásadnější cykly z devadesátých let patří Chymická zahrada, Rokoko nyní a Lásky panenek.
Nabízený objekt patří mezi komornější z cyklu byl poprvé vystaven v Galerii Behémót v roce 1993 na stejnojmenné výstavě. |
autor | (*1957) |
Margita Titlová-Ylovsky se narodila 16. června 1957 v Praze a je česká akademická malířka. V mládí navštěvovala gymnázium Na Pražačce a poté pokračovala ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se věnovala malbě. Patří do generace mladých umělců 80. let 20. století a v té době byla součástí tzv. akčních umělců.
Margita Titlová-Ylovsky se původně věnovala volné kresbě a malbě, ale postupně přešla k tvorbě prostorových objektů a instalací. V současnosti působí jako pedagog na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Zastává pozici vedoucího ateliéru grafiky a je členkou akademického senátu a rady studijního programu.
Margita Titlová-Ylovsky má maďarské kořeny, a jejím manželem je Vladimír Merta. Společně mají dceru jménem Fábina.