technika | kombinovaná technika, dřevěná deska |
rozměr | 122 × 100 cm |
rok | 1983 |
signatura | sign. Maur |
rám | kovová lišta |
provenience | LITERATURA
Zbyněk Sedláček: Milan Maur, Západočeská galerie v Plzni ve spolupráci s Galerií Klatovy – Klenová a s Galerií umění Karlovy Vary, Plzeň 2001, obrazová příloha. |
autor | (*1950) |
Milan Maur je český malíř, grafik, performer a konceptuální umělec. Jeho výtvarné umění lze zařadit mezi nejdůslednější projevy českého konceptuálního umění, ačkoliv začínal jako amatér. Studoval výtvarné umění soukromě u profesora Jiřího Patery.
V osmdesátých letech se zařadil mezi čelní představitele konceptuálního umění zaměřeného na přírodní tématiku. Prázdninové cesty do Bulharska v první polovině osmdesátých let poskytly důležitý impuls pro jeho tvorbu. Maur experimentoval s barevným řešením v obrazech, kde zdánlivě abstraktní formy byly transformovanými krajinářskými motivy.
Postupem času se Maur přesunul k ryze konceptuální problematice spojené s obrazovými artefakty nebo textovými a grafickými raporty. Zaměřil se na vztahy pravidla a náhody v přírodních procesech, což se stalo jeho charakteristickým tématem. Jeho práce zahrnují záznamy postupného opadávání listů, lineární záznamy pohybu stínů stromů a gestické záznamy pohybu hmyzu.
V devadesátých letech přešel od aktivní tvorby k podnikání v oboru slavnostního osvětlení měst, což bylo v souladu s jeho původním vzděláním.