#49

Milan Knížák
(1940)

NEOSPOERRI

MILAN KNÍŽÁK
#49

Milan Knížák
(1940)

NEOSPOERRI

Object
502 zobrazení
320 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
30. 4. 2022 18:30

asambláž, akryl, dřevotříska
163 × 150 cm
1989
sign. na rubu M. Knížák 1989
provenience
LITERATURA Ivana Kyzourová, Marek Pokorný: Milan Knížák, Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov, Arbor Vitae Praha, 2004, s. 168.
(*1940)

NEOSPOERRI

Milan Knížák, narozený 19. dubna 1940 v Plzni, je uznávaný český výtvarník, hudebník a performer, známý svou příslušností k mezinárodnímu hnutí Fluxus.

Jeho kariéra zahrnuje pozice rektora Akademie výtvarných umění v Praze mezi lety 1990 a 1997 a ředitele Národní galerie v Praze od roku 1999 do května 2011. Vedl také Ateliér intermediální tvorby na AVU od roku 1989 do roku 2015.

Knížákova tvorba je rozmanitá a zahrnuje akce, výtvarné umění, architekturu, design, módu, poezii, fotografii a hudbu. Jeho otec, Karel Knížák, byl malířem a řídicím učitelem, což ovlivnilo Milanovu cestu k umění.

 Přestože začal studovat na Vysoké škole pedagogické v Praze a později na Akademii výtvarných umění v Praze, obě školy opustil, aby se plně věnoval své umělecké kariéře.

Knížákovo dílo je charakteristické svou inovativností a multidisciplinárním přístupem, který překračuje tradiční hranice umění.