technika | asambláž, akryl, dřevotříska |
rozměr | 163 × 150 cm |
rok | 1989 |
signatura | sign. na rubu M. Knížák 1989 |
provenience | LITERATURA
Ivana Kyzourová, Marek Pokorný: Milan Knížák, Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov, Arbor Vitae Praha, 2004, s. 168.
autor | (*1940) |
Milan Knížák, narozený 19. dubna 1940 v Plzni, je uznávaný český výtvarník, hudebník a performer, známý svou příslušností k mezinárodnímu hnutí Fluxus.
Jeho kariéra zahrnuje pozice rektora Akademie výtvarných umění v Praze mezi lety 1990 a 1997 a ředitele Národní galerie v Praze od roku 1999 do května 2011. Vedl také Ateliér intermediální tvorby na AVU od roku 1989 do roku 2015.
Knížákova tvorba je rozmanitá a zahrnuje akce, výtvarné umění, architekturu, design, módu, poezii, fotografii a hudbu. Jeho otec, Karel Knížák, byl malířem a řídicím učitelem, což ovlivnilo Milanovu cestu k umění.
Přestože začal studovat na Vysoké škole pedagogické v Praze a později na Akademii výtvarných umění v Praze, obě školy opustil, aby se plně věnoval své umělecké kariéře.
Knížákovo dílo je charakteristické svou inovativností a multidisciplinárním přístupem, který překračuje tradiční hranice umění.