technika | kombinovaná technika, překližka |
rozměr | 110 × 180 cm |
rok | 2008 |
signatura | sign. na rubu „Sekyra goup“ Lysáček 2008 |
provenience | VYSTAVENOPrdhobrdha, G99, Dům umění města Brna, Brno 2008lysacek@post.cz, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostrava 2009lysacek@post.cz, MKZ – Galerie Šternberk, Šternberk 2009MOYA, Dvorak Sec Gallery, Colloredo-Mansfeldský palác, Praha 2011Nový zlínský salon, Krajská galerie výtvarného umění, Zlín 2011 |
autor | (*1961) |
SEKYRA GROUP
Petr Lysáček, jedna z klíčových osobností českého uměleckého světa devadesátých let 20. století, se narodil v roce 1961.
Svou uměleckou kariéru začal již během studií na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v letech 1981-1986 studoval pod vedením doc. I. Meszárošové, zaměřuje se na širokou škálu médií - od instalací, objektů, přes fotografii, malbu a video, až po performance. V době studií se stal výrazným členem skupiny Pondělí, která byla založena v roce 1989.
Jeho dílo, jež si udrželo charakteristický smysl pro humor, odstup a ironii, zaujalo na neoficiálních výstavách a později i na mezinárodní scéně. Lysáček, který po studiích strávil řadu let v Ostravě, tamní uměleckou scénu významně ovlivnil. Jeho práce v oblasti filmového a divadelního designu, stejně jako pedagogická činnost na Ostravské univerzitě, kde od roku 1994 vede ateliér intermediálních forem, ukazují jeho široké spektrum zájmů a uměleckých dovedností.
Lysáček ve své tvorbě často pracuje s koncepty ready-mades a neo-dada, což mu umožňuje zpochybňovat zaběhlé formy a obsahy a vytvářet díla, která jsou plná hlubších spirituálních symbolů, ale zároveň nesou typickou ironii. Jeho inovativní přístup k umění, zejména schopnost recyklovat a přetvářet nalezené předměty, a jeho neustálá hra s materiály a významy, činí z Petra Lysáčka jednoho z nejvynalézavějších českých umělců posledních dvaceti let.