#18

Petr Písařík
(1968)

TYGR

Petr Písařík
#18

Petr Písařík
(1968)

TYGR

541 zobrazení
200 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
24. 4. 2021 18:30

mák, umělá hmota, sprej, plátno
100 × 100 cm
2013
sign. na rubu PISI 2013
provenience
PROVENIENCEVýznamná pražská soukromá sbírka.
(*1968)

TYGR

Petr Písařík se narodil v roce 1968 v Třeboni a svou uměleckou dráhu rozvinul převážně v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1987 až 1994, kde se věnoval ateliérům Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Aleše Veselého.

Jeho umělecký přístup je obtížně zařaditelný, jak přesně podotkl kurátor David Korecký ve svém textu k autorově samostatné výstavě nazvané "SPACE MAKER" v Galerii Rudolfinum v roce 2018. Písaříkova tvorba se vyznačuje programovou nezařaditelností, což reflektuje jeho svobodu v tvůrčím projevu. Díla Petra Písaříka postrádají jednoznačný smysl, a právě destrukce významu je jedním z klíčových prvků jeho strategie. Jsou to jakési šperky prostoru, klamné a zaměřené pouze navenek.

Malby a trojrozměrné objekty Petra Písaříka vycházejí z rozbití celku a představují neustálý tok tvarových a myšlenkových proměn, který je charakteristický pro populární a masové produkty. Jeho díla zachycují pouze fragmenty, neúplná sdělení, která vyvolávají asociace a vzpomínky. Písařík reflektoval svět módy a designu, přičemž ho oslovovaly zejména detaily, jako jsou značky a loga. V současné době se věnuje spíše letmým impresím, které ovlivňují zejména oblast světla a barev.

Umělcova práce byla charakterizována kritikem umění Markem Pokorným jako "pomník a uskutečňovaná utopie z trosek moderní civilizace a jejího umění." Jeho objekty se vyznačují nestabilní kompozicí, fragmentární povahou a dočasným charakterem, což přináší potenciální přítomnost rozpadu a možnou variabilitu. Petr Písařík stvořil díla spojující ohromující technickou vynalézavost s brilantní formou a nádhernou estetikou, která může působit dojímavě či ochromujícím dojmem.