technika | olej, sololit |
rozměr | 170 × 275 cm |
rok | 1988 |
provenience | VYSTAVENOErót a mystérium mainad, Galerie výtvarného umění v Mostě 2016Jiří Načeradský, 170 × 275 cm, Galerie Nová síň, Praha 2016LITERATURAKol. autorů: Erót a mystérium mainad, Galerie výtvarného umění v Mostě 2016, obrazová příloha.Petr Mach: Jiří Načeradský: 170 × 275, Prague Auctions, Praha 2016, s. 28. |
autor | (1939–2014) |
CVIČITELKY I.
Jiří Načeradský se narodil 9. září 1939 v Sedleci. Byl význačným českým malířem, grafikem a vysokoškolským pedagogem. Absolvoval studia na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vlastimila Rady v letech 1957–1963. V období mezi lety 1968 a 1969 strávil dva roky studijním pobytem v Paříži. Po návratu do Česka se věnoval nejen své vlastní tvorbě, ale po roce 1989 také pedagogické činnosti, působící jako profesor na Pražské AVU a na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně.
Jeho umělecká tvorba byla charakterizována zejména zaměřením na lidské tělo a postavy, často s erotickým a sexuálním podtextem. Jiří Načeradský byl jedním z významných představitelů nové figurace 60. let. Jeho díla jsou součástí mnoha českých i zahraničních galerií. V České republice můžeme jeho obrazy najít například v Národní galerii, Galerii hlavního města Prahy, Galerii Středočeského kraje, Českém muzeu výtvarných umění, Severočeské galerii v Litoměřicích, Oblastní galerii v Liberci nebo Galerii výtvarného umění v Ostravě. Mezinárodní uznání si získal i prostřednictvím zastoupení jeho obrazů v Centre Georges-Pompidou v Paříži.
Jiří Načeradský zemřel 16. dubna 2014 v Praze, ačkoliv jeho umělecké dědictví silně obohatilo českou výtvarnou scénu.