#106

Andy Warhol
(1928 – 1987)

Edward Kennedy

Warhol Andy - Edward Kennedy
#106

Andy Warhol
(1928 – 1987)

Edward Kennedy

Arts
1 limit
106 zobrazení
Prodáno za
420 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 350 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Základní údaje

technika
Diamantový prach a sítotisk na papíře
rozměr
100 x 80 cm,
rok
1980
signatura
PD Andy Warhol
rám
rámováno, v paspartě, pod sklem
autor
1928 - 1987

Popis

Opatřeno certifi kátem autenticity The Andy Warhol Society, The Institute of Art, Medzilaborce, Slovenská republika. Publikováno: | Catalogue Andy Warhol Prints, Frayda Feldman, Jörg Schellmann, New York, 2003. Andy Warhol se proslavil zejména díky oblíbené technice sítotisku. Warholovi umožnila výrobu v masovém množství, a zároveň tím mohl minimalizovat svůj umělecký vklad a zároveň subjektivní ovlivnění díla. Warhol tak odstartoval ve své době revoluční, ale především velmi populární éru pop-artové kultury. Techniku sítotisku Warhol poprvé představil na první významné výstavě pop artu v galerii Sidney Janis v New Yorku, kde vystavil například proslavené Campbellovy polévky a záhy se stal poptávaným umělcem. Andy Warhol v nabízeném díle použil nejen zmíněného sítotisku, ale i diamantového prachu, který ověnčil dílo puncem jedinečnosti a luxusu. Edward Kenedy od roku 1962 až do své smrti zastával post senátora v Senátu USA za stát Massachusetts. Téměř čtyřicet sedm let služby představuje čtvrté nejdelší období v historii komory. Byl hlavním podporovatelem zákona Immigration and Nationality Act, který v roce 1965 zrušil imigrační kvóty založené na národním původu a dále byl velkým zastáncem politiky pozitivní diskriminace. Předložené dílo splňuje všechny náležitosti pop artového ražení tvorby Andyho Warhola a je výtečným příkladem jeho přeměny mediálních hodnot ve vizuální umění.

O autorovi

Andy Warhol, původně známý jako Andrew Warhola, se narodil 6. srpna 1928 v Pittsburghu a zemřel 22. února 1987 v New York City. Byl jedním z nejvýznamnějších osobností amerického hnutí pop-artu. Začínal jako ilustrátor reklam, ale jeho talent ho rychle vyvedl mimo reklamní svět, a stal se světoznámým malířem, režisérem avantgardních filmů a manažerem rockové skupiny The Velvet Underground.

Jeho rodná vesnice leží nedaleko Medzilaborce, kde bylo v roce 1991 otevřeno muzeum v jeho počest. Pittsburgh, jeho rodné město, následovalo o tři roky později s dalším muzeem. Rodiče Warhola byli rusínští přistěhovalci z vesničky Miková, nyní součást Slovenska. Ačkoliv existují spekulace o skutečném datu jeho narození, nejčastěji se uvádí rok 1928. Jeho rodina byla hluboce náboženská, což mělo trvalý vliv na Warhola, který se po celý svůj život hlásil k řeckokatolické víře.

Od mládí projevoval silné umělecké sklony. Po studiu na Carnegieho technologickém institutu v Pittsburghu se v roce 1949 přestěhoval do New Yorku, kde se pustil do kariéry v oblasti ilustrace a designu. Ale 60. léta byla pro něj přelomová. Z reklamního tvůrce se stal celosvětově uznávaným umělcem. Jeho práce, často spojené s americkou pop-kulturou, zahrnovaly ikonické obrazy plechovek polévky Campbell Soup a portréty celebrit jako Marilyn Monroe a Elvis Presley.

Jeho vliv však nebyl omezen pouze na výtvarné umění. V hudbě se proslavil svým úzkým vztahem s rockovou skupinou The Velvet Underground. Produkoval jejich debutové album a navrhl pro něho slavný obal s banánem. Kromě toho měl spojení s mnoha hudebními legendami, včetně Rolling Stones a Johna Lennona.

Ve věci sexuality byl Warhol notoricky soukromý. I když byly spekulace o jeho homosexualitě, nikdy veřejně nepromluvil o své sexuální orientaci. Jeho rodina tvrdí, že byl celibátní, ale jeho vztah k sexualitě zůstává předmětem intenzivního výzkumu a debat. Je nesporné, že sexualita hrála klíčovou roli v mnoha jeho dílech, což dále zvyšuje záhadu a fascinaci tímto výjimečným umělcem.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr