#17

Jan Preisler
(1872 – 1918)

Dvě postavy

Preisler Jan - Dvě postavy
#17

Jan Preisler
(1872 – 1918)

Dvě postavy

Arts
3 limity
369 zobrazení
48 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 30 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Olej na papíře
27 x 19,5 cm
rámováno, pod sklem
1872 - 1918

Jan Preisler se narodil 17. února 1872 v Popovicích u Berouna a zemřel 27. dubna 1918 v Praze. Byl českým malířem, grafikem a ilustrátorem, a zároveň patřil mezi generaci zakladatelů českého moderního umění. Jeho umělecký přínos byl významný, a to zejména díky jeho členství ve spolku SVU Mánes a jeho podílu na organizaci výstavy Edvarda Muncha v Praze v roce 1905.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze pod vedením profesora Františka Ženíška. Po absolvování školy se spřátelil s umělci ze spolku Mánes a zapojil se do publikační činnosti tohoto sdružení. V roce 1894 navrhl obálku k albu Listy z palety a později jeho kresby zdobily obálky časopisu Volné směry. Členem spolku Mánes byl až do roku 1918, během svého členství čtyřikrát zastával funkci předsedy.

Jan Preisler cestoval po Evropě a setkával se s významnými umělci. Navštívil Itálii, kde se inspiroval místním uměním, a také se seznámil s dílem Paula Gauguina a Auguste Rodina ve Vídni a Paříži.

Jeho umělecká tvorba byla ovlivněna symbolismem a secesní dekorativností. Kladl velký důraz na barevnou expresi a byl také aktivní v oblasti nástěnné malby a tvorby mozaik. V roce 1913 se stal profesorem na Akademii výtvarných umění, kde měl vliv na několik generací mladých umělců, mezi nimiž byl i Josef Šíma.

Jan Preisler byl také rodinným člověkem. V roce 1914 se oženil s Boženou Pallasovou a měli spolu dvě děti. Bohužel, jeho život byl příliš krátký. Zemřel 27. dubna 1918 v Praze na zápal plic. Jeho významný odkaz však přetrvává v českém umění dodnes.