technika | Olej na plátně |
rozměr | 21 x 29,5 cm |
rám | rámováno |
autor | 1791 - 1868 |
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové: Předložený olej komorních rozměrů Před zříceninou kláštera je nepochybnou a zajímavou prací Augusta Bedřicha Piepenhagena, nejspíše ze třicátých let 19. století. Vládne v ní linie a pozornost je věnována detailu, kompozice je vlastně skladbou propracovaných podrobností. Piepenhagenovy obrazy nebývají konkrétním přírodním záběrem, nemaloval v plenéru ale doma v ateliéru, náměty přitom čerpal z dobových grafi k, například Clauda Lorraina, jehož druhé vydání Liber veritatis vyšlo v grafi ckých reprodukcích v roce 1815 v Římě a okamžitě zapůsobilo na celou středoevropskou krajinomalbu. Inspiraci ale také hledal v chomáčcích mechu, který si pěstoval a aranžoval za okny svého letního sídla na Jenerálce U Divoké Šárky. Důraz ve svých krajinách neurčitých nálad se zříceninami porostlými bujnou vegetací skladl na pocit, který vyvolávají, na emoce a na působivou a efektní barevnost. Předložený olej Před zříceninou kláštera je krásným příkladem Piepenhagenova preromantického zájmu o zříceniny a pitoreskní přírodní útvary. U otevřeného porostlého vchodu do klášterní chodby s ještě viditelnými malovanými nástěnnými malbami stojí postava mnicha, v pravém rohu kompozice je vidět modrá obloha s bílými mráčky.