#80

Josef Jíra
(1929 – 2005)

U Piaristů

Jíra Josef - U Piaristů
#80

Josef Jíra
(1929 – 2005)

U Piaristů

Arts
1 limit
462 zobrazení
470 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 460 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Olej na plátně
110 x 90 cm
1980
PD . J. JÍRA 80
rámováno
1929 - 2005

Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rea Michalová Ph.D. Vystaveno: | Josef Jíra, Pražské a pařížské hospody, Galerie hlavního města Prahy, Staroměstská radnice, říjen–listopad 1986. | Josef Jíra, Souborná výstava, Výstavní síň Mánes, Praha, září–říjen 1990, č. k. 81. | Josef Jíra, Divadlo světa, Oblastní galerie Liberec, 27. 6. – 29. 9. 2019. Publikováno: | Josef Jíra, Pražské a pařížské hospody, Galerie hlavního města Prahy, Staroměstská radnice, říjen–listopad 1986, katalog výstavy, č. k. 15. | Josef Jíra, Malíř a grafi k, Naklad. Libereckých tiskáren, 1992, obr. 26. | Josef Jíra, Malíř a grafi k, Výběr z díla, Praha, 2004, obr. 32. Z posudku PhDr. Rey Michalová Ph.D.: Posuzovaný obraz „U Piaristů“ je originálním, reprezentativním, vícekrát reprodukovaným a vystavovaným dílem Josefa Jíry, jednoho z nejvýraznějších umělců generace narozené mezi dvacátými a třicátými lety dvacátého století, generace, která nastupovala na scénu po druhé světové válce a hrála klíčovou roli při opětovném navázání na přerušenou tradici vývoje českého moderního umění. Jméno Josefa Jíry, „maloskalského Chagalla“, jak byl často nazýván, je spojováno s krajinou Podkrkonoší a mimořádnou svérázností a osobitostí jak uměleckou, tak lidskou. Pro svoji nonkonformní povahu byl obávaným protivníkem, který si nenechal líbit žádná příkoří. Proslul však také jako vyhledávaný společník, mezi jehož přátele patřily významné osobnosti české kultury. Jeho životní zkušenosti se vždy prolínaly s malířskou tvorbou. Obrazy vznikaly jako výsledky vzrušeného prožívání vnitřních sporů a konfl iktů a v tomto smyslu jsou plné emocí, napětí i romantické dramatičnosti. Rodokmen jeho sugestivní malby rytmizovaného rukopisu a znepokojivě rozezvučených barev sahá až k vizionářů expresionismu.

Josef Jíra se narodil 11. října 1929 v Turnově. Pocházel z rodiny krejčovského mistra. Jeho vzdělání začalo na šperkařské škole v Turnově, kde se specializoval na rytí diamantů. Později pokračoval ve svém studiu na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, kde byl studentem profesorů Miloslava Holého, Otakara Nejedlého a Vlastimila Rady. Po určité době opustil AVU kvůli své kariéře v lyžování, ale po úrazu se ke studiu vrátil.

Jíra byl známý jako vynikající český malíř, grafik a ilustrátor. Jeho malířská tvorba byla silně ovlivněna prací s drahými kovy a evropským expresionismem. Ve své tvorbě kombinoval vzpomínky, mystiku, přírodu a ruch velkoměsta. V průběhu své kariéry podnikl mnoho cest, během kterých navštívil Sovětský svaz, Paříž, Bejrút, Damašek, Itálii, Francii, Španělsko, Gruzii, Arménii a Kubu. Tyto cesty ovlivnily jeho umění, zejména v používání různých materiálů a technik, jako jsou koláže a asambláže.

V 80. letech 20. století zrealizoval svůj celoživotní sen vybudováním galerie výtvarného umění v Boučkově roubeném statku na Malé Skále, kde shromáždil díla více než 80 českých umělců. Navíc, Jíra obnovil a zdobil kapli sv. Vavřince na Malé Skále sérií obrazů Křížové cesty. Také vytvořil dřevěný Betlém v nadživotní velikosti pro Kryštofovo údolí.

Během své kariéry získal mnoho ocenění, vystavoval svá díla na řadě samostatných i skupinových výstav a byl spoluautorem vitráže pro hotel Intercontinental v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha galeriích v České republice, na Slovensku a v Puškinově muzeu v Moskvě. V roce 2004 vydal svou monografii.

Josef Jíra zemřel 15. června 2005 na Malé Skále u Turnova, kde prožil mnoho let svého života obklopen přírodou, zvířaty a svým uměním.