technika | olej na plátně |
rozměr | 76,5 x 94 cm |
signatura | LD J. Skramlík |
rám | rámováno |
autor | 1860 - 1936 |
Jan rytíř Skramlík, také známý jako rytíř z Cronreuthu, se narodil 1. června 1860 v Praze. Byl českým malířem a operním pěvcem, a to jako člen Národního divadla.
Skramlík pocházel ze staropražské rodiny, jeho otec Emilián Skramlík byl podnikatel a komunální politik. Malířské vzdělání získal na pražské malířské Akademii v letech 1876-1878. Následně strávil osm let v Mnichově, kde studoval na Akademii u profesora Wilhelma Lindenschmidta. Okolo roku 1886 se přestěhoval do Paříže, kde se seznámil s Václavem Brožíkem. Když se Brožík vrátil do vlasti a stal se profesorem na pražské malířské Akademii, Skramlík se stal jeho žákem a dlouholetým spolupracovníkem. Prohloubil své studium během pobytu v Itálii a cestováním po jižní Evropě, Německu a Anglii.
Kromě malířství se Skramlík věnoval také opernímu zpěvu a byl žákem Josefa Lva. V roce 1889 byl angažován jako barytonista do souboru Národního divadla v Praze. Avšak, většina hudebních kritiků se postavila proti jeho údajnému protekčnímu přijetí, a tak v srpnu 1892 ze souboru odešel. Během svého působení v Národním divadle vystoupil ve 33 operách. Po odchodu ze světa opery se plně věnoval malířství, kde se proslavil zejména náboženskými motivy a historickými žánry. V pozdější fázi své kariéry se vrátil k malbě portrétů.
V osobním životě se Jan Skramlík oženil 11. července 1883 s Gabrielou Cífkovou, dcerou pražského hoteliéra a vinařského podnikatele Antonína Cífky. Manželství bylo bezdětné.
Je také zajímavé, že Jan Skramlík byl rodinným přítelem rodiny Jana Paukerta, majitele lahůdkářství na Národní třídě v Praze. Skramlík inspiroval Paukerta k vytvoření obložených chlebíčků, které jsou dodnes populární.
Jan Skramlík zemřel 6. září 1936 v Praze a je pohřben na Olšanských hřbitovech.