#9

Jiří (Georges) Kars
(1880 – 1945)

Krajina Vaison-la-Romaine

Kars Jiří - Krajina Vaison-la-Romaine
#9

Jiří (Georges) Kars
(1880 – 1945)

Krajina Vaison-la-Romaine

1-50
1 limit
422 zobrazení
270 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
29. 7. 2021 17:00

olej na plátně
46 x 63,5 cm
1928
PD Kars 28
rámováno
1882 - 1945

Provenience: Sbírka Jaroslava Jíry - přítele autora, novináře a uměleckého kritika, korespondenta tiskové agentury ČTK ve Franci.

Kars (Georges) Jiří, (Jiří Karpeles) významný český umělec, se narodil v Kralupech nad Vltavou v roce 1880. Jeho umělecká cesta byla plná zážitků a úspěchů. Po absolvování uměleckých studií na Akademii v Mnichově v roce 1905 se začal vyvíjet jako talentovaný malíř.

Ve dvacátých a třicátých letech 20. století měl možnost představit svá díla na výstavách v několika evropských městech. Tyto výstavy mu přinesly uznání a pověst mezinárodního umělce. Jeho malby a tvorba byly oceněny pro svou originalitu a citlivost.

Velkým milníkem v jeho kariéře byla první souborná výstava jeho děl v Praze, která se konala v roce 1937. Tato událost umožnila veřejnosti lépe poznat a ocenit jeho uměleckou tvorbu. Jiří Kars se proslavil svými zaujímavými a expresivními obrazy, které odrážely jeho umělecký pohled na svět.

Před druhou světovou válkou se Jiří Kars stále věnoval svému umění a často pobýval v Paříži. Avšak nástup nacistů k moci v Evropě měl zásadní dopad na jeho život. Po dobytí Francie nacisty byl nucen krátce přesídlit do Lyonu. Naneštěstí ani zde nenašel útočiště a byl nucen odejít do Švýcarska, konkrétně do Ženevy.

Bohužel, osud Jiřího Karse byl tragický. V únoru 1945, krátce před skončením druhé světové války, zahynul tragicky v Ženevě. Jeho předčasná smrt byla ztrátou pro svět umění. Jiří Kars zanechal své pozoruhodné dílo jako památku na jeho vášeň, talent a tvůrčí energii.