#11

Nicolaes van Veerendael
(1640 – 1691)

Růže, tulipány a kosatce ve skleněné kulovité váze

Veerendael Nicolaes van - Růže, tulipány a kosatce ve skleněné kulovité váze
#11

Nicolaes van Veerendael
(1640 – 1691)

386 zobrazení
750 000 Kč
European Arts
European Arts
21. 11. 2021 13:00

olej na dřevěné desce
49 x 36,5 cm
1660 - 1669
rámováno
1640 - 1691

Opatřeno odborným posudkem Dr. Klause Ertze.

Z posudku Dr. Klaus Ertz:

Po důkladném prozkoumání tohoto obrazu jsem přesvědčen, že byl namalován v 60. letech 17. století v Antverpách vlámským malířem Nicolaem van Veerendaelem (*1640 v Antverpách - † 1691 tamtéž). Tato malba je v dobrém stavu. Barevná vrstva je na všech částech obrazu zachována v původní podobě, což přispívá k dobrému celkovému dojmu. Van Veerendael je znám především jako malíř květinových kompozic a girland, avšak existuje i několik výjevů zvířat či rostlinných plodů. Životní příběh umělce vytyčuje rámec, ve kterém se pohybuje datace jeho obrazu. Stejně jako mnoho jiných malířů své doby navazuje na Daniela Segherse tím, že přejímá jeho motivy a kompozice a dále je rozvíjí, ovšem bez toho, aby se ocitl v přímé závislosti na jeho díle. Pro van Veerendaela jsou obzvláště typické intenzivní, prostorově silně působící květinové formy, které stojí v tvrdém a ostrém světle, jsou plně vymodelované a rozvíjejí před tmavým pozadím svou skutečnou hodnotu. Později se stávají jeho práce s barvou a jeho tahy štětcem volnější a dynamičtější, se zaměřením na diagonální struktury, které jsou již částečně viditelné v posuzované malbě. Ze své profese historika umění se nemohu pouštět do přírodovědného určení stáří barev, pojiva, stejně tak materiálu, na kterém je malba provedena. Mojí úlohou je spíše prostřednictvím analýzy stylu jmenovitě klasifikovat malíře posuzované malby. Součástí tohoto posudku je jedna barevná fotografie malby, na jejíž zadní straně se nachází ručně napsaný výsledek zkoumání a podpis. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 250 000 – 1 750 000 CZK

Nicolaes van Verendael nebo Nicolaes van Veerendael byl vlámský malíř, známý především svými květinovými obrazy a zátišími vanitas. Narodil se 19. února 1640 v Antverpách a vyučil se u svého otce Willema van Veerendaela. I když nebyl formálně zapsán jako žák antverpského cechu svatého Lukáše, byl do něj přijat v roce 1657.

Nicolaes van Verendael často spolupracoval s dalšími antverpskými umělci, do jejichž kompozic přidával prvky zátiší. Maloval také singerie, scény s opicemi oblečenými a jednajícími jako lidé. Oženil se s Catharinou van Beveren, dcerou antverpského sochaře Mattheuse van Beverena, a měli spolu 11 dětí.

V jeho rané tvorbě lze vidět vliv Daniela Segherse, antverpského malíře květinových zátiší. Van Verendael maloval květinová díla, vanitas zátiší a alegorické scény s opicemi. Zpočátku byl ceněn pro svou spolupráci s předními antverpskými malíři, včetně Davida Tenierse mladšího, Gonzalese Coquese a dalších.

Ve své tvorbě se postupně vyvíjel směrem k razantnějším tahům a stal se předchůdcem vlámské květinové malby 18. století. Maloval také zátiší vanitas, která byla populární ve Flandrech a Nizozemí v 17. století. Jeho díla obsahují symboly vanitas, jako jsou lebky, zhaslé svíce a vadnoucí květiny.

Nicolaes van Verendael přispěl také k žánru "opičích scén" nebo "singerie", kde opice vystupují v lidském oděvu a prostředí. Byl jedním z umělců, kteří rozvíjeli tento žánr ve spolupráci s dalšími malíři.

Zemřel v roce 1691 v Antverpách, ačkoli měl během života finanční potíže kvůli pomalé pracovní tempu. Přesto zanechal důležitý odkaz na vlámské malířství svou inovativní prací v oblasti květinových obrazů, zátiší vanitas a singerie.