#170

Karel Malich
(1924 – 2019)

Já a můj stín

Malich Karel - Já a můj stín
#170

Karel Malich
(1924 – 2019)

Já a můj stín

Fine Arts
1 limit
355 zobrazení
Prodáno za
180 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 60 000 Kč
20. 11. 2022 13:00

Základní údaje

signatura
zezadu K. Malich 2008.X
technika
pastel na papíře
rozměry
31 x 24 cm
rám
rámováno, v paspartě, pod sklem
rok
2008

Popis

Posoudili a pravost díla potvrdili Karel Srp a galerista Zdeněk Sklenář. Dílo Karla Malicha se stalo pro mnohé neocenitelnou součásti českého poválečného umění. Autor nabízeného díla je znám pro svůj geniální přístup s mediem pastelu, který v jeho rukách tvoří osobitý příběh gest a tahů v doprovodu s poezií osobnosti samotného autora. Ten často ve svých pastelech vzpomínal na cestu svého života, místa svého dětství či rodinné svazky. Dílo Já a můj stín vykazuje autorovo zamyšlení nad sebou samým, jeho osobou v prostoru a času. Vidíme zde pro Malicha typické tahy barevným pastelem, které vytvářejí osobitý vjem a poklidným tempem uvádí diváka do snové reality. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 90 000 – 150 000 CZK.

O autorovi

Karel Malich, významný český sochař, malíř a grafik, se narodil 18. října 1924 v Holicích. Jeho raná léta strávil v Holicích, kde absolvoval školu. Již od dětství projevoval výtvarné nadání, přičemž kraje s táhlými oblouky kopců, zejména holická krajina, měly výrazný vliv na jeho pozdější tvorbu.

Během války absolvoval reálné gymnázium v Pardubicích a byl nasazen u Junkers-werke ve Dvoře Králové. V letech 1945–1950 studoval výtvarnou výchovu a estetiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde ho ovlivnili profesorové jako Cyril Bouda, Martin Salcman, Karel Lidický a František Kovárna. Po studiích pracoval v podniku Botana v Holicích.

Roku 1953 se oženil s Dagmar Žižkovou, ale manželství skončilo rozvodem po jeho návratu z vojenské služby v Českých Budějovicích (1953–1955). V roce 1956 se oženil podruhé s Hanou Hrochovou. V té době se usadil v Praze a začal se intenzivně věnovat malbě.

Karel Malich byl od roku 1958 členem SČUG Hollar a v roce 1958 založil tvůrčí skupinu Proměna spolu s Milanem Albichem, Miroslavem Radou a fotografem Janem Šplíchalem. Tato skupina vystavovala až do roku 1967. Roku 1963 se stal spoluzakladatelem Skupiny Křižovatka.

V 60. letech se v jeho tvorbě objevovala krajina ovlivněná kubismem, která postupně přešla k lyrické abstrakci. Od roku 1963 převládaly v jeho díle abstraktní geometrické znaky, které se projevovaly zejména v jeho kolážích a reliéfech. Malich v této době experimentoval s novými materiály, jako bylo plexisklo.

Politická situace po okupaci v roce 1968 a éra normalizace znamenaly pro Malicha období, kdy nemohl svá díla oficiálně vystavovat. Věnoval se převážně kresbě a drátěným plastikám, a řada jeho objektů zůstala ve formě modelů. V 70. a 80. letech začal vytvářet drátěné plastiky, které se staly základem pro konstrukce, jež byly zavěšeny ve volném prostoru.

Karel Malich se věnoval tématům spojeným s energií, kosmem a vnitřním prostorem. Jeho tvorba byla řazena do širšího proudu neokonstruktivistických tendencí a ovlivněna vědeckými poznatky z oblasti fyziky a kosmologie. V jeho díle lze nalézt prvky transcendentálního idealismu a teosofie, a zároveň inženýrský přístup neokonstruktivismu.

Po roce 1989 mohl Karel Malich znovu svobodně vystavovat, a jeho díla zaznamenala zasloužený ohlas. Zemřel 24. října 2019 ve věku 95 let, a jeho odkaz patří k významným kapitolám českého moderního umění.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr