Základní údaje
signatura | PD M. RITTSTEIN 80 |
technika | kombinovaná technika na plátně |
rozměry | 125,5 x 100,5 cm |
Popis
Michael Rittstein se stal postupem času svým originálním přístupem k malbě a vyjadřovacími prostředky nejen stálici české umělecké scény, ale taktéž i učitelem několika generací malířů. Jeho jedinečné pojetí barevné hmoty, jež vytváří kýžené náměty děl se pro autorovu tvorbu stalo signifikantním. Nabízené dílo Klimatizace spadá do jeho ranného a ceněného období několika málo let po ukončení autorova studia na Akademii výtvarných umění v Praze pod taktovkou ateliéru Arnošta Paderlíka. Vidíme zde mladistvou surovost autorova přístupu, pozvolna se rodící jeho lásku k barevné pastě a taktéž jeho na několik let příznačný přístup stavby postav. Tato tvorba autora je řazena do tzv. nové figurace, která často pracovala s námětem odcizeného jedince, s krizí lidských hodnot. Průvodním jevem bylo vypodobnění člověka v duchu grotesky divokého individua. Za pomoci expresivní barevnosti je zde vypodobněna žena ve své každodennosti bytí. Autor ji zasadil do oné tzv králikárny, tedy místa žití tohoto obyčejného jedince na poli postmoderní doby. Dílo je výtečně vystavěno, jak ve své barevnosti pro Rittsteina typické, tak ve stavbě malby samotné, v jejím vrstvení, struktuře ploch, konturách, jež je utváří. Michael Rittstein je a vždy byl svým pojetím nesrovnatelným solitérem. Svou tvorbou se od počátku snažil reflektovat aktuální dění za pomoci všech smyslů. Ty nechává klouzat po ploše svých osobitých děl, které nepřestávají přihlížející uvádět v úžas. Cena tohoto jedinečného díla se pohybuje v rozmezí 500 000 – 700 000 CZK.
O autorovi
Michael Rittstein se narodil 17. září 1949 v Praze. Jeho vzdělávací cesta začala na SOŠV Václava Hollara, kde studoval v letech 1964 až 1968. Následně se v letech 1968 až 1974 věnoval studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením profesora Arnošta Paderlíka. Od roku 2001 je na této instituci vedoucím Malířského ateliéru III.
Rittstein patří k nejvýznamnějším představitelům expresivní figurální malby. Během své kariéry se inspiroval díly českých malířů jako byli Luděk Marold a Zdeněk Burian, ale také řadou jiných malířů 19. a 20. století. V 70. letech 20. století začal vystavovat svá díla, která však často narážela na neshody s tehdejším vládnoucím režimem. V Rittsteinově tvorbě je klíčová komunikace s divákem, často prostřednictvím humoru, ironie nebo sarkasmu. Kromě tradiční malby se Rittstein věnuje i ilustracím knih, filmové spolupráci a vytváření konceptuálních děl či prostorových instalací.
Michael žije a pracuje střídavě v Praze a v Brnířově, kde na své chalupě tvoří většinu svých děl. Je členem výtvarných skupin „12:15“, „Pozdě, ale přece“, „Nová skupina“ a „SVU Mánes“.