#17

SÝKORA Zdeněk (1920 Louny - 2011 Louny)

#17

Works on Paper
827 zobrazení
60 000 Kč
European Arts
European Arts
14. 12. 2014 04:00

7 LINIÍ PRO UMĚLECKOU BESEDUSerigrafie na papíře, 445 x 440 mm, adjustováno pod sklem, datováno 1996, signováno vpravo dole Sýkora, list č. 19/150.Autor viz Ch 15/303.

Zdeněk Sýkora, český malíř, grafik a pedagog, se narodil 3. února 1920 v Lounech, kde strávil většinu svého života. Po absolvování reálného gymnázia v Lounech začal již během studií fotografovat a malovat obrazy. Po uzavření vysokých škol v roce 1939 pracoval na železnici. Po skončení druhé světové války se rozhodl studovat výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Univerzitě Karlově v Praze. Již v roce 1947 začal vyučovat na této univerzitě, a v roce 1966 byl jmenován docentem malby.

Zdeněk Sýkora byl mimořádně významný umělec, jehož práce jsou zastoupeny v mnoha významných sbírkách moderního světového umění. Patří k průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla. Vedle své pedagogické činnosti se věnoval volné tvorbě, maloval obrazy, vytvářel plastiky a byl autorem desítek grafik a realizací v architektuře. Byl členem tvůrčí skupiny Křižovatka, která byla založena v roce 1963 v Praze. Od roku 1985 spolupracoval ve své tvorbě s manželkou Lenkou.

Zdeněk Sýkora zemřel 12. července 2011 v Lounech, kde prožil většinu svého života. Jím vytvořená umělecká díla zanechala významnou stopu v dějinách českého výtvarného umění.