#4

Beneš Knüpfer
(1844 – 1910)

Najády

Knüpfer Beneš - Najády
#4

Beneš Knüpfer
(1844 – 1910)

Najády

1-50
487 zobrazení
500 000 Kč
European Arts
European Arts
23. 5. 2021 13:00

olej na plátně
66 x 150 cm
PD BK
rámováno
1844 - 1910

Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Šárka Leubnerová a PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová. Vidíme autorovo charakteristické dílo reprezentativní velikosti, jež nás zaujme svým manýristickým námětem a taktéž vytříbenou barevností. Beneše Knüpfera fascinovala síla moře a mytologické postavy s ním spojené. Tento svět autora provázel bezmála po celý jeho tvůrčí život a je výrazem jeho neobyčejného vidění světa, které jej propojovalo s evropským secesním proudem. Moře v díle malíře hraje málokdy samostatnou roli, naopak se stává jevištěm bájných postav, jako jsou v tomto případě vodní nymfy, najády ležící na skaliskách, oddávající se slunečním paprskům. Umělcova plátna se odlišují svým charakteristickým koloritem ve fialových odstínech, jež se staly Knüpferovi signifikantním, stejně jako kontrasty lazur s pastózními nánosy, které navozují dojem skutečného rozbouřeného mořského živlu. V této pozdější práci, patrně z prvního decénia 20. století, se již naplno projevily veškeré malířovy výtvarné schopnosti. Jako obvykle představil malíř pohádkový vyjev s lehkým erotizujícím podtónem, zosobněný mořskými kráskami. Tento přístup je dobově typický pro salónní malbu 19. století. Výtvarně unikátní práce, podpořena svým velkoformátovým rozměrem, diváka zaujme svou zářivosti a vzdušnosti nabízeného prostoru. To vše je navíc umocněno mlhavým obzorem, navozujícím nekonečné mořské dálky a korunováno poletujícími racky, atributem spojení nebeských výšek s mořským světem.

Beneš Knüpfer, křtěný Benedikt Julius, se narodil 12. dubna 1844 ve Frýdštejně. Byl významným českým malířem, reprezentantem pozdního romantismu a naturalistického sensualismu, zejména proslulý svými obrazy moří.

Narodil se do rodiny polesného na sychrovském panství knížete Kamila Rohana. Otec, amatérský malíř, předal Benešovi svou lásku k malbě. Mladý Knüpfer si již v mládí přivydělával malbou vývěsních štítů obchodů.

V letech 1865–1870 studoval na Akademii v Praze u Antonína Lhoty a Josefa M. Trenkwalda. Poté pokračoval ve studiu na Akademii v Mnichově u malířů Alexandra Raaba, Alexandra Wagnera a Karla von Piloty. Po dokončení studií cestoval po západní Evropě a navštívil Paříž a Londýn. Roku 1879 získal od ministerstva kultu a vyučování dvouleté stipendium ke studiu v Římě, kde zůstal natrvalo.

Námětem jeho obrazů bylo z velké části moře v různých podobách. Dějištěm jeho scén se staly přímořské krajiny u Anzia na březích Tyrhénského moře a u Ancony na březích Jadranu. V roce 1892 získal zlatou medaili arcivévody Karla Ludvíka za obraz Souboj tritonů, který zakoupil císař František Josef I. a umístil ho v Obrazárně vídeňských dvorských muzeí.

Beneš Knüpfer byl také zakládajícím členem uměleckého spolku Jednota umělců výtvarných a členem spolku Vídeňská secese. Roku 1910 přijel do Prahy, aby zde uspořádal výstavu. Pod vlivem jejího neúspěchu však při cestě parníkem William z Rjeky do Ancony spáchal sebevraždu skokem do moře.