technika | olej na dřevěné desce |
rozměr | 12 x 18 cm |
rok | 1887 |
signatura | PD Chittussi 1887 |
rám | rámováno |
autor | 1847 - 1891 |
Opatřeno odborným posudkem prof. PhDr. Romana Prahla, Csc. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové. Z posudku prof. PhDr. Romana Prahla, Csc.: Posuzovaný obraz komorního formátu představuje krajinu o zádumčivé náladě, která byla velmi typická pro Chittussiho založení a tvorbu. Z hlediska kompozice i motivu, osvětlení a rukopisu malby ve všech jejich součástech odpovídá předpokládanému autorovi. Charakteristická je rovněž podložka a také formát obrazu. Od Chittussiho se zachovalo několik maleb v tomto komorním formátu. Jde vlastně o příklad vyspělé plenérové a náladové malby, za jejíhož představitele bývá tento umělec shodně označován. O tom, že tento obraz vznikl přímo v krajině, svědčí spontánní způsob malby. Nejde o skicu daného místa v běžném slova smyslu, malba zachycuje přesně stav pozdního dne naznačený bočním světlem přicházejícím zprava. V souboru Chittussiho díla má posuzovaný obraz nejblíž k souboru jeho krajin z prostředí jihočeských rybníků a mokřadů (Prahl Chittussi, Academia Praha 2019, s. 272-280), ve formátu a motivu čis. Kat. L 10, L 11, L 13 (případně D 49 z předchozího pobytu ve Francii). Domnívám se, že nelze určit zcela spolehlivě místo, v němž Chittussi tuto malbu vytvořil. Zároveň však celkový stav přírody odpovídá pozdnímu létu, v němž podle svědectví korespondence v těchto letech navštěvoval jižních Čechy, obvykle ve společnosti svého příznivce Matěje Valtery. Na základě výše uvedených argumentů pokládám posuzované dílo za Chittussiho autentikum.
Antonín Chittussi byl významný český krajinář přelomu 19. a 20. století. Narodil se 1. prosince 1847 v Ronově nad Doubravou a zemřel 1. května 1891 v Praze. Jeho tvorba prošla značným vývojem od historické malby, portrétů a žánrových námětů až k plenérovému krajinářství.
Chittussi studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, ale později opustil akademické prostředí a pokračoval ve studiu na uměleckých školách v Mnichově a Vídni. Během svých studijních let se nechal inspirovat různými uměleckými proudy, včetně barbizonské školy.
Roku 1879 se přestěhoval do Paříže, kde našel inspiraci a začal rozvíjet svůj charakteristický styl. Jeho tvorba spojila prvky českého a francouzského krajinářství, ačkoli se také občas dotýkala impresionismu. Byl fascinován motivy z barbizonského lesa, Železných hor a jihočeských rybníků.
Chittussi se věnoval plenérovému krajinářství a zúčastnil se i prestižního Salonu v Paříži, kde měl úspěch. Jeho práce získávaly pozornost a uznání nejen v zahraničí, ale také v Českých zemích.
V roce 1885 se konala jeho první souborná výstava v Praze, na které prezentoval své dílo veřejnosti. Antonín Chittussi zanechal důležitou stopu v českém umění přelomu století svou inovativní a inspirativní krajinářskou tvorbou, která spojovala různé umělecké vlivy a styly.