#15

Jiří Straka
(1967)

Lotos

Straka Jiří - Lotos
#15

Jiří Straka
(1967)

Lotos

Významní čeští a slovenští malíři
330 zobrazení
40 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
16. 5. 2021 16:00

lavírovaná tuš, akvarel/rýžový papír
105 x 119 cm
sign. LD

rámováno, plexisklo

Jiří Straka se narodil v roce 1967 v Praze a je malíř specializující se na tušovou malbu. Žije jak v Praze, tak v Pekingu. Je významným nezávislým umělcem, který pracuje ve stylu moderní tušové malby, čerpající inspiraci z dálněvýchodních staromistrovských technik, zejména čínských metod tuše a malby bez kostí. Kromě čínské malířské tradice je také znalcem evropské barokní malby, zejména žánru zátiší.

Jeho tvorba se většinou vyznačuje monochromní tušovou malbou, někdy v monumentálních formátech. Nebojí se ani "živé malby" jako happeningu, který spojuje moderní umění s tradiční čínskou malbou. Spolupracuje s umělci jako například Federico Díaz a vystavuje ve známých galeriích, včetně 798 Art District v Pekingu, Today Art Museum, Galerie Rudolfinum, Galerie Zdeněk Sklenář nebo Museum Kampa. Jeho umělecká činnost zahrnuje i účast na Shanghaiském expu.

Jiří Straka žije a tvoří se svou čínskou manželkou A Qin v Praze a Pekingu, což mu umožňuje propojení dvou odlišných kultur a tradic ve své tvorbě.