technika | olej/plátno |
rozměr | 96 x 161 cm |
rok | 1943 |
signatura | sign. PD Fišárek 43. |
autor | Fišárek Alois |
datace autor | 1906 - 1980 |
Alois Fišárek, český akademický malíř, se narodil 16. července 1906 v Prostějově. Svou uměleckou kariéru započal studiem na Akademii výtvarných umění (AVU) v letech 1924–1929, kde byl žákem významného krajinářského malíře Otakara Nejedlého a také Vratislava Nechleby. Po skončení studií se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes a po zániku Spolku československých výtvarných umělců se stal aktivním účastníkem uměleckého dění.
Fišárek se věnoval pedagogické činnosti, přičemž v letech 1946–1975 působil jako učitel na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) a Akademii výtvarných umění (AVU). Jeho vliv na mladé výtvarníky byl významný.
Jeho malířský projev se vyznačoval uvolněností a citlivým použitím barev. Specializoval se na krajinomalbu, zátiší, portréty a figurální kompozice, a často pracoval s monumentálními náměty. Vedle malby se věnoval i tvorbě gobelínů a mozaik, včetně zakázek pro veřejné prostory, jako například pro stanici metra Háje, kde vytvořil dílo nazvané "Kosmonauti". Jeho přínos výtvarnému umění byl oceněn, a v roce 1979 obdržel titul Národní umělec.
Alois Fišárek zemřel 5. února 1980 v Praze. Jeho významný odkaz a vliv na české výtvarné umění trvají dodnes.