Základní údaje
prodejce | Galerie Goltzova tvrz |
Popis
Před bouří na Štramberku, olej na kartonu, 60 x 80 cm, datováno 1911. Původně adjustováno i zaskleno.
Z posudku Dr. Naděždy Blažíčkové Horové citujeme: ..... obraz Před bouří na Štramberku svědčí o Blažíčkově umění výstižně vyjádřit atmosféru v přírodě ve chvíli, kdy tmavé mraky ohlašují blížící se bouři. Prostor je vybudován dlouhými a vláčnými, plynulými tahy štětce, perspektiva je výtečná, stejně jako použitá barevnost. Zřetelné je, že Blažíček vždy tvořil lehce, spontánně a s radostí.
Předložené náladové zobrazení atmosféry Před bouří na Štramberku patří k prvořadým Blažíčkovým dílům..
Provenience: Z majetku vnučky sběratele, který obraz zakoupil přímo od Oldřicha Blažíčka.
O autorovi
Oldřich Blažíček se narodil 5. ledna 1887 ve Slavkovicích. V mládí žil v Rožné a v Bystřici a v roce 1904 se vyučil malířem pokojů v Bobrové. O rok později se přestěhoval do Prahy, kde pracoval jako malířský dělník. Jeho akademická dráha začala na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde studoval u profesorů Karla Vítězslava Maška, Jana Preislera a Jakuba Schikanedera. Později přešel na Akademii výtvarného umění a studoval pod vedením Hanuše Schweigera. V roce 1913 obdržel Hlávkovo stipendium, díky kterému cestoval do Itálie a Dalmácie.
Blažíček byl známý především jako krajinář, ale také jako malíř architektonických interiérů, zátiší a portrétů. V jeho tvorbě lze spatřit silný vztah k krajině Horácka, ale také zobrazení předjaří s tajícím sněhem nebo architektonických interiérů, jako jsou chrámové interiéry sv. Marka a svatovítské katedrály v Praze. Kromě malby se věnoval i figurálním kompozicím a zobrazoval různá prostředí, od dětských hřišť po cirkusová vystoupení.
V roce 1921 se stal profesorem kreslení a malby na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde vedl odborné školení učitelů až do uzavření českých vysokých škol německými okupanty za druhé světové války. Přesto jeho umělecká kariéra pokračovala.
Byl také členem Spolku výtvarných umělců Mánes a jeho díla byla oceněna na mezinárodních výstavách, včetně výstavy v Paříži v roce 1921 a výstav Carnegiho institutu ve Spojených státech.
Oldřich Blažíček zemřel 3. května 1953 v Praze.