#16

František Tichý
(1896 – 1961)

Arlecchino

Tichý František - Arlecchino
Tichý František - Arlecchino
Tichý František - Arlecchino
Tichý František - Arlecchino
Tichý František - Arlecchino
Tichý František - Arlecchino
Tichý František - Arlecchino
#16

František Tichý
(1896 – 1961)

Arlecchino

4 limity
120 zobrazení
Aktuální cena
35 000 Kč
Graciano
Graciano
Vyvolávací cena: 25 000 Kč
Pro limitování se přihlašte

Základní údaje

id položky
20819

Popis

Skvělá grafika s námětem portrétu ženy z profilu. Tvář této neznámě ženy křiví smutek či obavy, umělec zvýrazňuje rty a výraz v očích, díky čemuž se mu daří zachytit tíživou emoci. Grafika je hutná, umělec vytváří hluboké rýhy suchou jehlou, které vyplňuje sytá černá barva tisku, místy se barva jemně rozpíjí. Příjemným detailem jsou lehce kolorované plochy, které se skvěle doplňují se základní černou barvou. Dílo je zasazeno do krásného zdobného rámu se zlacením. Suchá jehla na papíře pod sklem, rozměry s rámem 68 x 54 cm, rozměry díla 40 x 28 cm. Signováno vlevo dole "František Tichý 47".A další širokou nabídků podobných produktů naleznete na www.graciano.cz

O autorovi

František Tichý se narodil 24. března 1896 v Praze. Jeho rodiče se jmenovali Alžběta a Alois Tichý. Otec pracoval jako bednář u Antona Rudolfa Rosenberga, obchodníka se starožitnostmi na Smíchově. Matka pocházela z rodiny Františka Kratochvíla, obuvnického mistra z Chval. Spolu s rodiči, starším bratrem Václavem a nevidomou sestrou Antonií žili na Smíchově.

František se vyučil litografem ve firmě A. L. Koppe na Smíchově a současně navštěvoval večerní kurzy kreslení, které vedl Alexander Jakesch. V roce 1917 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesorů Josefa Loukoty, Vratislava Nechleby, Jakuba Obrovského a Karla Krattnera. Avšak akademii opustil v roce 1923, těsně před jejím dokončením.

Po opuštění akademie pracoval v pražských kabaretech, kde vytvářel poutače a plakáty. Také působil jako knižní grafik a výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich. Zároveň se věnoval scénografii ve Švandově divadle na Smíchově.

V roce 1929 dostal nabídku stát se vedoucím litografické dílny v São Paulu, Brazílie, ale z finančních a politických důvodů tuto nabídku nepřijal. Zůstal v Paříži s Marií Hráskou, později svou manželkou. Zde se jeho umělecké dovednosti rozvinuly. V roce 1935 se vrátil do Prahy a věnoval se převážně malířství. Mezi lety 1945 a 1951 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde učil malbu a grafiku.

František Tichý byl výtvarníkem, který se inspiroval svými zkušenostmi v cirkuse a atmosférou manéže. Tuto inspiraci promítl do svých děl, která zahrnovala motivy balance a artistických výkonů. Jeho malby a grafiky zachycovaly také dění na ulicích měst, kavárny a periferie. Vytvářel imaginativní portréty, zátiší a věnoval se ilustraci, kresbě a typografii. Měl vliv na avantgardní umění 30. let 20. století.

František Tichý byl členem různých uměleckých spolků, včetně Devětsilu, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Umělecké besedy, Spolku výtvarných umělců Mánes a České akademie věd a umění.

Zemřel 7. října 1961 v Praze, kde zanechal významné dílo, které je dnes součástí sbírek několika prestižních galerií v České republice a na Slovensku.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr