#77

Brožík Václav

Brožík Václav
Brožík Václav
Brožík Václav
Brožík Václav
Brožík Václav
Brožík Václav
#77

Brožík Václav

51-100
794 zobrazení
4 500 000 Kč
Auction House GROMA s.r.o.
Auction House GROMA s.r.o.
21. 10. 2021 18:00

atributy
Rok 1896. Olej na plátně. Rozměry: 105 x 185 cm. Rozměry s rámem: 153 x 233 x 14 cm.

Tu, Felix Austria, nube! (publikované) - Signované vlevo dole. Dílo publikované. Ověřil: PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová a Mgr. Július vajanka. Ze znaleckého posudku PhDr. Naděždy Blažíčková-Horové: "slavnostní událost zachytil Brožík věrně podle dobových popisu, jak je reprodukují Palackého Dějiny a pojednání Antonína Rezka v Časopise českého muzea 1881. Brožík si historicky výjev předpracoval řadou studií, předložený obraz je jednou z nich." Ze znaleckého posudku Mgr. Júlia vajanka: "Na základě stanovených metodických kritérií hodnocení, komparace a parciálních zjištění potvrzuji autorství posuzovaného výtvarného díla."

Václav Brožík (6. března 1851 Třemošná u Plzně – 15. dubna 1901 Paříž) byl významným českým akademickým malířem, který patřil do generace Národního divadla. Narodil se v Třemošné do skromných poměrů, ale díky svému uměleckému nadání získal mnoho podporovatelů. Svá umělecká studia absolvoval na Akademii výtvarných umění v Praze, následně studoval také v Drážďanech a Mnichově.

Jeho tvorba byla poznamenána historickou malbou velkých rozměrů, ačkoli se věnoval i portrétům a krajinomalbě. Vynikl zobrazením událostí jako pražská defenestrace, husitství a Habsburkové. Vynikal ve vyobrazení historických témat a jeho díla byla často spojována s českou národní historií.

Významným mezníkem v jeho kariéře bylo jeho cestování za studiem do Paříže, kde zaznamenal úspěch na uměleckých Salónech. Získal zlatou medaili za monumentální obraz "Svatební poselství českého a uherského krále Ladislava Pohrobka na francouzský dvůr Karla VII." na Salónu. V Paříži také získal větší finanční stabilitu díky sňatku s Hermínou Sedlmayerovou, dcerou pařížského obchodníka s obrazy.

V roce 1893 se stal profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze a později byl zvolen členem francouzské Akademie. Za své umělecké zásluhy byl dokonce povýšen do šlechtického stavu. Václav Brožík zemřel 15. dubna 1901 v Paříži, zanechav po sobě významný odkaz v oblasti akademické malby a historických vyobrazení.