#22

Giovanni Battista Langetti
(1635 – 1676)

OPILÝ LOT

GIOVANNI BATTISTA LANGETTI 1625 - 1676 - OPILÝ LOT
#22

Giovanni Battista Langetti
(1635 – 1676)

OPILÝ LOT

289 zobrazení
140 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
7. 7. 2020 16:00

17. století Olej, plátno 63 x 128 cm Nesignováno Langetti působil zpočátku v Janově, později v Římě, Neapoli a nakonec v Benátkách. V Římě a Neapoli byl ovlivněn tvorbou následovníků Michelangela Carravaggia a Giuseppa Ribery. Ve shodě s těmito autory volil často dramatické, silně expresivní náměty s plným využitím kontrastů temnosvitu. S vyhraněným naturalismem maloval opakovaně svalnaté muže, v jejichž tvářích se zračí prožívané utrpení nebo jiné do krajnosti vyhrocené situace. K jeho oblíbeným námětům patřila starozákonní událost o Lotovi a jeho dcerách, které opustily s otcem potrestané město Sodomu, uchýlily se s ním do jeskyně v horách, tam ho opily a ve snaze o zachování rodu se s ním vyspaly. Jeho svalnaté tělo vyplňuje celou plochu obrazu, mohutný hrudník a břicho jsou výrazně modelovány, na pažích a na nohou jsou znatelně vyznačeny svaly. Hlava spícího starce je lehce skloněna k rameni, šedobílé vlasy rámují obličej. Tvář je pokryta poněkud hrubě malovanými vráskami. Lot se dotýká jednou rukou misky na víno, v druhé přidržuje hrozen vína. Naturalistické pojetí i malba sama jsou blízké Langettiho obrazům tohoto námětu, jsou tu však i některé detaily, které se svým malířským vypracováním od tohoto umělce liší. Jde tedy velmi pravděpodobně o práci některého blízkého následovníka. Dílo konzultováno s PhDr. Hanou Seifertovou.

Giovanni Battista Langetti se narodil v roce 1625 v Janově. Nejprve prošel výcvikem u malíře Assereta a poté u slavného Pietra da Cortony. Později se přesunul do Říma, kde studoval u Giovanniho Francesca Cassany, významné postavy působící v Benátkách v 50. letech 17. století a pracující v nápadném caravaggském stylu.

Langetti byl pozdně barokní malíř, který měl vliv na další umělce, včetně Johanna Karla Lotha a Antonia Zanchiho. Jeho tvorba zahrnovala mnoho historických bust pro soukromé mecenáše v Benátkách a Lombardii.

Umělec strávil část svého života v Janově, později v Římě a nakonec nejdéle v Benátkách. Zemřel v Benátkách v roce 1676.