#23

ANONYMNÍ SEVEROITALSKÝ MALÍŘ - JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA

#23

258 zobrazení
290 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
7. 7. 2020 16:00
Zahradní aukce
Zahradní aukce

17. století Olej, plátno 106,5 x 85,5 cm Nesignováno Příběh o Juditě je symbolickou připomínkou boží existence a ochrany skutečného věřícího. Starý zákon, jmenovitě kniha Júdit popisuje útok krále Nabukadnezara vůči židovskému opevněnému městu Betulii. Král vyslal Holoferna, aby si město podmanil. Júdit, která silně věřila, že bůh nakonec město zachrání, vyšla z města a nechala se zajmout. Získala si lstí Holofernovu důvěru, vyčkala až zcela opilý usne a uřízla mu hlavu. Ikonografie tohoto námětu zpravidla zahrnuje tři postavy - Juditu, Holoferna a Juditinu služebnou Abru zcela vpravo. Juditina příslovečná krása a ženskost je podtržena výmluvným poloaktem, hladkou alabastrovou pletí akcentovanou perlami a bohatými řasenými rukávy. Přestože byla Judita vdovou a ucházelo se o ni mnoho nápadníků, nikdy se znovu neprovdala.