#24

ANONYMNÍ SEVEROITALSKÝ MALÍŘ - LUKRÉCIE

#24

282 zobrazení
290 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
7. 7. 2020 16:00
Zahradní aukce
Zahradní aukce

Kocec 17. století Itálie Olej, plátno 108 x 86 cm Nesignováno Zneuctěná Lukrécie patří mezi klasické a velmi významné umělecké náměty, které zpodobnili například Lucas Cranach, Rembrandt Harmensz Van Rijn, Artemisia Gentileschi, Tizian, Botticelli a Raffael Santi. Působivý námět odkazuje na skutky Sexta Tarquinia, které podlehl kráse Lukrécie a toužil zbavit jí její prokázané ctnosti. Dal Lukrécii na vybranou - buď zabije ji a jednoho ze svých otroků a zajistí, aby ji našli a obvinili z cizoložství, nebo mu bude po vůli. Lukrécie se mu podvolila, ale tíhu svého žalu a provinění neunesla a spáchala sebevraždu. Působivý barokní námět Lukrécie v agónii představuje zdařilou interpretaci události od severoitalského malíře 17. století. Malíř Lukrécii zahalil do modré a karmínové, barev odkazující na ctnost svaté rodiny a přidal jí dva perlové náramky a perlové náušnice jako symbol čistoty a ctnosti.