#45

Václav Jansa
(1859 – 1913)

POBŘEŽNÍ KRAJINA

VÁCLAV JANSA 1859 - 1913 - POBŘEŽNÍ KRAJINA
#45

Václav Jansa
(1859 – 1913)

POBŘEŽNÍ KRAJINA

320 zobrazení
45 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 45 000 Kč
7. 7. 2020 16:00

Olej, plátno 36,5 x 56,5 cm Vpravo dole 'Václav Jansa' Václav Jansa patřil mezi české krajináře, kteří vynikali citem pro zachycení atmosféry a smyslem pro detail. Společně s Luďkem Maroldem, K. Raškem a L. Vacátkem pracoval na vytvoření panoramatu Bitvy u Lipan a na více než 150 akvarelech zachytil zanikající časti Prahy. Pobřežní krajina zachycuje zcela jinou situaci, kdy se kamenitá pláž a průzračně modrá voda noří do zlatavého oparu a krajina působí až dojmem meditativního ticha. Na útesu se rýsuje kamenná zřícenina a v povzdálí jsou naznačeny kopce.

Václav Jansa byl významný český malíř, krajinář a ilustrátor, narozený 22. října 1859 v Slatinicích. Jeho význam spočívá zejména v jeho akvarelech zachycujících starou Prahu.

Jansa se narodil v rodině pastýře Václava Janseho a jeho manželky Marie. Po vyučení se kupcem v Solanech u Lovosic odjel do Prahy, kde byl přijat na Akademii výtvarných umění. Později přešel na vídeňskou akademii.

Václav Jansa se věnoval malbě krajin, přičemž jeho oblíbenými motivy byly jižní Čechy a Krkonoše. Jeho umělecká kariéra byla ovlivněna i asanací historických čtvrtí Prahy, během které vytvořil 150 akvarelů dokumentujících zanikající části města.

V roce 1895 se Václav Jansa oženil s Marií Reinerovou, a měli spolu dvě dcery, Veru a Libuši.

Mezi jeho významná díla patří účast na malbě diorámatu Mikoláše Alše "Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou" v letech 1894–1895, dioráma Krkonoš vytvořené pro hraběte Harracha v roce 1891 a akvarely staré Prahy v letech 1895–1899. Také spolupracoval s Alfons Maroldem na vytvoření "Bitvy u Lipan" (Maroldovo panoráma) v roce 1898.

Zemřel 29. června 1913 ve věku 54 let v Černošicích a je pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze vedle své dcery Libuše Jansové, archeoložky, a jejího partnera, archeologa Ivana Borkovského.

Jeho díla byla zahrnuta do časopisu Zlatá Praha a v mnoha knihách v období od roku 1894 do roku 2017.