#46

Ludwig Munthe
(1841 – 1896)

NOČNÍ ULICE

LUDWIG MUNTHE 1841 - 1896 - NOČNÍ ULICE
#46

Ludwig Munthe
(1841 – 1896)

NOČNÍ ULICE

232 zobrazení
110 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 90 000 Kč
7. 7. 2020 16:00

1893 Olej, plátno 81,5 x 61 cm Vpravo dole 'L Munthe 93' Ludwig Munthe se narodil v Norsku v kraji Sogn og Fjordane a studoval malbu na Kunstakademii v Německém Düsseldorfu. Dal by se téměř s jistotou označit za mistra malíře zimy. Jeho virtuozní krajinářská práce přinesla mnoho překrásných výjevů města i venkova, pobřeží a přístavů. Rád stavěl do kontrastu bělostný sníh a podvečerní oblohu, či rudé tóny západu slunce. Na výjevu Noční ulice je patrná citlivá práce se světlem a jeho odrazy od dlažebních kostek mokrých od tajícího sněhu. Příjemně teplé akcenty nacházíme v pouličních lampách a nedalekých oknech domů.

Ludvig Munthe se narodil 11. března 1841 v Årøy poblíž Sogndal v regionu Sogn og Fjordane v Norsku. V roce 1858 přišel do Bergenu, kde začal svou uměleckou kariéru pod vedením německého malíře a architekta Franze Wilhelma Schiertze.

Poté, co se přestěhoval do Düsseldorfu, se stal žákem Alberta Flamma na Kunstakademie Düsseldorf, kde později usadil své trvalé bydliště. Ludvig Munthe je známý svým spojením s düsseldorfskou malířskou školou, přičemž jeho obrazy jsou důkladně realistické a často zachycují podzimní a zimní scény v bouřlivém nebo pošmourném počasí, stejně jako výhledy na lesy a pobřeží.

V roce 1878 byl Ludvig Munthe pasován na rytíře francouzské Čestné legie, což svědčí o mezinárodním uznání jeho umělecké práce. O tři roky později, v roce 1881, byl jmenován rytířem Řádu sv. Olava. Tyto vyznamenání podtrhují jeho význam a výjimečnost v uměleckém světě té doby.

Ludvig Munthe zemřel 30. března 1896, ačkoli místo jeho úmrtí není uvedeno, předpokládá se, že zemřel ve svém trvalém bydlišti v Düsseldorfu, kde působil jako umělec a kde zanechal výrazný umělecký odkaz spojený s norskou krajinářskou tradicí.