90. léta 19. století
Čechy
Olej, plátno
37,5 x 32,5 cm
Nesignováno
Motiv chaty skryté za vzrostlým smrkem evokuje velmi příjemnou a poklidnou náladu letního dne stráveného osamotě v české přírodě. Autor věnoval nemalou péči věrohodnému barevnému schématu, které udržuje v tlumených zemitých barvách s občasnými akcenty okry v náznaku prosvítajících paprsků slunce. Neváhá barvu na plátno vršit v plastických formacích, které dokonale kopírují jehličí, texturu dřeva a podmáčenou stráň. Plasticita je místy až hmatatelná. Styl malby odpovídá rukopisu studentů Julia Mařáka z 90. let.