#48

Julius Eduard Mařák
(1832 – 1899)

SKALNATÁ KRAJINA S JEZDCEM

JULIUS MAŘÁK 1832 - 1899 - SKALNATÁ KRAJINA S JEZDCEM
#48

Julius Eduard Mařák
(1832 – 1899)

SKALNATÁ KRAJINA S JEZDCEM

Drawings
283 zobrazení
18 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 18 000 Kč
7. 7. 2020 16:00

70. léta 19. století Tužka, uhel, bílá křída, papír 42,5 x 56 cm Nesignováno, zezadu pozůstalostní razítko Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: 'Předložená nepodepsaná Skalnatá krajina je, podle mého názoru, nepochybná a typická práce malíře Julia Mařáka, po srovnání s dalšími malířovými díly pravděpodobně z první poloviny sedmdesátých let 19. století. Mařák tehdy navštívil tyrolské alpy, kde vzniklo množství kreseb a studií lesní přírody. Posléze se mnohé z nich staly podkladem pro olejové práce. Důvěrná znalost lesních zátiší, okrajů lesa nebo horských kamenitých svahů a skalnatých strání byla po celý život Mařákovi nevysychajícím pramenem malířské inspirace. Předložená sudie namalovaná detailní sametově měkkou kresbou uhlem je toho zdařilým dokladem.' Literatura: Blažíčková-Horová, N.: Julius Mařák a jeho žáci, katalog výstavy Národní galerie v Praze, Praha, 1999.