70. léta 19. století
Tužka, uhel, bílá křída, papír
42,5 x 56 cm
Nesignováno, zezadu pozůstalostní razítko
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: 'Předložená nepodepsaná Skalnatá krajina je, podle mého názoru, nepochybná a typická práce malíře Julia Mařáka, po srovnání s dalšími malířovými díly pravděpodobně z první poloviny sedmdesátých let 19. století. Mařák tehdy navštívil tyrolské alpy, kde vzniklo množství kreseb a studií lesní přírody. Posléze se mnohé z nich staly podkladem pro olejové práce. Důvěrná znalost lesních zátiší, okrajů lesa nebo horských kamenitých svahů a skalnatých strání byla po celý život Mařákovi nevysychajícím pramenem malířské inspirace. Předložená sudie namalovaná detailní sametově měkkou kresbou uhlem je toho zdařilým dokladem.'
Literatura: Blažíčková-Horová, N.: Julius Mařák a jeho žáci, katalog výstavy Národní galerie v Praze, Praha, 1999.