#51

Jan Václav Mrkvička
(1856 – 1938)

BULHARKA

JAN VÁCLAV MRKVIČKA 1856 - 1938 - BULHARKA
#51

Jan Václav Mrkvička
(1856 – 1938)

BULHARKA

410 zobrazení
200 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 25 000 Kč
7. 7. 2020 16:00

Cca 1900 Olej, plátno, překližka 27 x 19,5 cm Vpravo nahoře 'J.V. Mrkvička', dole cyrilicí 'IV. M.' Portrét přesvědčivě vyobrazuje jak prvky bulharského folklóru tak tvář mladé dívky s tmavýma očima. Jan Václav Mrkvička byl český malíř, který aktivně přispěl k uměleckému životu v Bulharsku. Je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství, založil tamější výtvarnou akademii a je považován za národního klasika, třebaže byl Čech. Působil i jako publicista a básník. V Bulharsku užíval jméno Ivan.

Jan Václav Mrkvička, český malíř, se narodil 23. dubna 1856 ve Vidimi. Mrkvička byl významnou osobností v uměleckém životě v Bulharsku na konci 19. a počátku 20. století, když se země osvobodila od turecké nadvlády. Je považován za jednoho ze zakladatelů bulharského moderního malířství.

Jan Václav Mrkvička se narodil v obci Vidim nedaleko Dubé. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a také na mnichovské akademii. V roce 1881 přijel do Plovdivu na pozvání vlády tehdejší Východní Rumelie. Zde působil jako učitel kreslení na gymnáziu a stal se aktivním členem kulturního života města.

Během svého působení v Bulharsku Jan Václav Mrkvička spolupracoval s významnými kulturními osobnostmi, mezi které patřili Ivan Vazov, Konstantin Veličkov, Petko Karavelov a Petko Slavejkov. Jeho přínos k rozvoji bulharského umění a kultury byl významný, a proto je považován za klíčovou postavu v dějinách bulharského moderního malířství.

Zemřel 16. května 1938 v Praze.