20. století
Dva druhy italského mramoru
35,5 cm
Nesignováno
Busta Mefistofela se samolibým úšklebkem naznačuje jeho ironizující roli v celém Goetheho dramatu Faust. Mefistofeles, který uzavře s Faustem pakt, je mistrem rétoriky a zpochybňuje vše, co je lidem svaté. Ironizuje lidskost a víru a je ztělesněním existenciálních pochybností. 'Já díl jen dílu jsem, jenž vším byl v prvé časy, já díl jsem temnoty, jež světlo stvořila si.'