#86

RUSKÁ IKONA

RUSKÁ IKONA
RUSKÁ IKONA
RUSKÁ IKONA
RUSKÁ IKONA
#86

RUSKÁ IKONA

Silver
376 zobrazení
320 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 150 000 Kč
7. 7. 2020 16:00
Zahradní aukce
Zahradní aukce

1888 Rusko, Petrohrad Stříbro, zlacení, olej na dřevě, cloisonné 22,5 x 17 cm Značeno 'Khlebnikov' Ruská stříbrná ikona zpracovaná ruskou stříbrnickou firmou Chlebnikov dle staršího ortodoxního ruského ikonografického tvarosloví na motivy Marie - 'Potěchy všech, kdo teskní'. Mariánský námět odkazuje na bezbřehou lásku Marie a na událost z roku 1688, kdy ikona v Moskvě uzdavila nevyléčitelně nemocnou ženu. Nápis nahoře: 'Nahým oděvu, nemocným uzdravení.' Věnování dole: „Přesná kopie ikony Matky všech truchlících po bouřce, která vypukla 23. července 1888, nad kaplí v Petrohradě.“ Událost se v ortodoxním kalendáři oslavuje 24. října. Ivan Chlebnikov ve narodil v Petrohradě do rodiny obchodníka se šperky a diamanty. V roce 1865 si otevřel vlastní dílnu, kde zaměstnal své tři syny. Chlebnikovy ikony přečkaly mnohdy složitá období v dějinách díky svému neobyčejně kvalitnímu provedení a dekorativnosti, která nese odkaz na tradiční folklorní motivy.