17. století
Flandry
dub, eben
185 x 175 x 83 cm
Vzácná, bohatě vyřezávaná vlámská skříň se třemi mohutnými sloupy s korintskou hlavicí s řezbovanými cherubíny. Figurální a rostlinná řezba je kombinovaná s prvky ebenu, který se přivážel loďmi z exotických krajin. Uvnitř skříně se nachází otevírací prořezávaná kabinetní dvířka z černěného dřeva. Skříň, pro niž byl často používaný výraz „toogkats“, byla na začátku 17. století oblíbeným holandským kusem nábytku inspirovaný římskou architekturou, který se vyskytuje ve flámských obrazech, například Pietera de Hoocha. Restaurováno