Cca 1600
Čechy, Praha
Olej, alabastr
27 x 21 cm
Událost zvěstování patřila ve výtvarném umění od doby románské k oblíbeným motivům malby i sochařství. Malíři scénu vkládali do interiéru Mariina pokoje, nebo do atria s arkádou. Marie tam může stát, klečet na klekátku nebo sedět na stoličce (židli, křesle), ruce může mít sepjaté k modlitbě, nebo zkřížené na prsou v gestu pokory, nebo v nich drží modlitební knížku, kterou má jindy položenou na desce klekátka před sebou| překvapeně se otáčí nebo vzhlíží k andělovi, který stojí před ní, za jejími zády, nebo přilétá z nebe. Malba vykazuje některé prvky dílny nebo následovníka Antonia Tempesty. Restaurováno.