#142

Václav Březina
(1862 – 1906)

PÁROVÉ KRAJINY

VÁCLAV BŘEZINA 1862 - 1906 - PÁROVÉ KRAJINY
#142

Václav Březina
(1862 – 1906)

PÁROVÉ KRAJINY

3 limity
368 zobrazení
41 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
27. 10. 2021 16:00

Přelom 19. a 20. století Olej, plátno, sololit 30 x 20,5 cm Vpravo dole 'V. Březina' Václav Březina je jedním z nejvýznamnějších žáků Julia Mařáka, se kterým se seznámil již při studiu ve Vídni u profesora Kautského. V roce 1887, kdy Mařák začal vyučovat krajinomalbu na pražské Akademii, se k němu zapsal i Březina a studoval zde až do roku 1892. Silné ovlivnění profesorovým vzorem je patrné jak ve výběru témat, tak v rukopise. Častá jsou romantická lesní zátiší, pohledy na říčky, vřesoviště a louky, které se proměňují v závislosti na ročním období a dopadajícím světle.

Václav Březina, významný český malíř narozený 15. září 1862 v Pátku nad Ohří, vystudoval malířství na pražské Akademii výtvarných umění pod vedením profesora J. Mařáka. Jeho otec, Jan Březina, původně zamýšlel, že se syn Václav stane učitelem, ale jeho malířský talent se projevil již v mládí.

Po absolvování akademického gymnázia v roce 1880 se Václav Březina přihlásil na malířskou Akademii v Praze, kde studoval u profesora Františka Čermáka. Během svého studia se spřátelil s Antonínem Slavíčkem a později se stal žákem soukromé krajinářské školy Leopolda Stephana a Jana Václava Kautského ve Vídni.

V roce 1887 se Březina stal jedním z prvních žáků speciální krajinářské školy profesora Julia Mařáka na pražské Akademii. Jeho malířský rukopis a styl věrně následoval Mařákův lyrický romantismus, přičemž impresionismus příliš neovlivnil jeho tvorbu. Březina se specializoval na zachycení přírodních motivů, včetně lesních interiérů, břehů řek a podzimních cest.

Po ukončení studií žil v různých částech Čech, včetně Lenešic u Loun a Náchoda, kde vystavoval a přednášel o umění. Později se přestěhoval do Mladé Boleslavi, kde založil krajinářskou školu.

Zemřel náhle 9. září 1906 na srdeční vadu ve věku 43 let. Jeho dílo zahrnuje oleje a kresby uhlem, většinou zachycující krajinu v různých ročních obdobích.