#1

Josef Matěj Navrátil
(1798 – 1865)

Rodinný výjev

Josef Matěj Navrátil (1798 - 1865), posudek
#1

Josef Matěj Navrátil
(1798 – 1865)

Rodinný výjev

728 zobrazení
150 000 Kč
Starožitnosti Hostivař
Starožitnosti Hostivař
13. 10. 2021 19:00

Rodinný výjev, olej na lepence, rozměry 19,5 cm × 23,5 cm, adjustováno v dobovém dřevěném, sádrovaném, zlaceném rámu o šíři 4,5 cm. Uprostřed dolního části rámu se nachází dobový kovový štítek s nápisem: "J. Nawratil". Dílo není signováno ani datováno, ale s největší pravděpodobností se jedná o práci z doby okolo roku 1850, tedy z doby do které je též zařazeno dílo uložené v Národní galerii Praha, nazývané V zahradní restauraci, viz. strana 6 v posudku, s kterým má posuzovaná práce velmi mnoho společných rysů. Na reversu posuzovaného obrazu se nachází v horní části neidentifikovaný přípis zeleným inkoustem z roku 1912, pod kterým následuje také - zeleným inkoustem - určení, že roku 1942 dílo viděl a jako práci Josefa Navrátila určil Dr. Jaromír Pečírka a ještě o něco níže je dvouřádkový nápis modrým inkoustem: "I/18 viděl a kladně posoudil / prof. Jar. Zemina". U dolního okraje je nalepen anonymní identifikační papírový štítek, na kterém se mimo jiné nachází název obrazu "Chudá rodina" a sdělení, že "muž se psem je sám malíř mistr Navrátil". K obrazu je vypracován znalecký posudek od soudního znalce