#192

Čeněk Pražák
(1914 – 1996)

SPOUTANÁ MADONA, PF 1984

ČENĚK PRAŽÁK ( 1914 - 1996 ) - SPOUTANÁ MADONA, PF 1984
#192

Čeněk Pražák
(1914 – 1996)

SPOUTANÁ MADONA, PF 1984

163 zobrazení
19. 5. 2022 19:00

Československo 1983 autorský tisk kombinovaná technika na papíře signováno a datováno vpravo dole rozměr 32,5 x 24 cm paspartováno a rámováno celkový rozměr 47 x 38,2 cm

Čeněk Pražák se narodil 20. února 1914 v Praze. Byl to sochař, architekt, grafik, malíř, ilustrátor, typograf a fotograf. Ve svém životě prošel několika uměleckými etapami a měl bohatou kariéru jak v Československu, tak po svém odchodu do exilu ve Švýcarsku.

V mládí se věnoval malbě a hudbě, až do roku 1930, kdy začal soukromě studovat malbu u secesního malíře Karla Peterky a později u malíře Ladislava Bradáče. Zároveň se angažoval v odvětví ilustrace a designu, kde spolupracoval s různými nakladatelstvími a vytvářel obálky knih a gramofonových desek.

Po komunistickém převratu v roce 1948 ztratil možnost pracovat jako ilustrátor, což ho donutilo hledat alternativní způsoby obživy. V exilu ve Švýcarsku pokračoval ve své umělecké práci, věnoval se malbě, sochařství a grafice. V 60. letech se připojil ke skupině Máj 57 a aktivně se účastnil výstav.

Významným mezníkem bylo rozhodnutí odejít do zahraničí po okupaci Československa v roce 1968. Emigroval se svou manželkou do Švýcarska, kde pokračoval v umělecké činnosti a stal se členem komorního orchestru v Laufental-Thierstein.

Jeho malířská tvorba se vyznačovala expresivním a kubistickým stylem na počátku 20. století. V 60. letech se začal věnovat abstraktní tvorbě s geometrickými prvky a experimentoval s frotáží a plastickým zpracováním malířského materiálu. V exilu se jeho práce vyznačovala konstruktivistickým abstraktním stylem, ve kterém využíval organických linií a kontrastní barevnosti.

Čeněk Pražák zanechal v uměleckém dědictví rozmanitou paletu děl, která odrážejí jeho talent a uměleckou vizi. Zemřel 18. října 1996 ve švýcarském Dittingenu.