#200

Boris Nosek
(1962)

VLCI HŘIVNATÍ - LITOGRAFIE 1987

BORIS NOSEK ( NAR. 1962 ) - VLCI HŘIVNATÍ - LITOGRAFIE 1987
#200

Boris Nosek
(1962)

134 zobrazení
19. 5. 2022 19:00

Československo 1987 původní číslovaná litografie 15/20 signováno vpravo dole tužkou s datací 1987 rozměr tiskové plochy: 30 x 41,5 cm celkový rozměr v paspartě a zasklené: 47,5 x 57,8 cm

Boris Nosek se narodil 2. února 1962 v Praze.

Studoval na Střední odborné škole výtvarné v Praze v letech 1977–1981 a poté pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze v oboru grafika, kterou absolvoval v roce 1987. Jeho diplomová práce nesla název „Zoo Praha“ a zahrnovala cyklus hlubokotiskových leptů a litografií na téma ZOO Praha.

Boris Nosek je známý především svou práci v hlubotiskové leptové technice, kterou využil k vytvoření cyklů zvířecích námětů a ilustrací, včetně cyklu na téma „Hotel Imperial Karlovy Vary“. Specializuje se na kočkovité šelmy a antilopy z afrického safari.

Jeho kombinované techniky zahrnují práci s vysokým reliéfem latexové hmoty, zejména v cyklech obrazů moře a korálových útesů. Jeho tvorbu lze rozdělit do několika období, která se vyznačují různými styly.

Od roku 1989 se Boris Nosek věnuje také tvorbě originálního autorského porcelánu, který zahrnuje malbu, dekor a design původních tvarů. Jeho motivy jsou odvozeny od námětů jeho kreseb, grafik a obrazů, jako jsou cykly „Animals in Action“, „HEARTDECO“ a „Mimikry“.

Nosek nejen vytváří esteticky působivá umělecká díla, ale také se zabývá průmyslovým dekorem na porcelánu, který je odolný vůči opakovanému užívání a umožňuje použití v myčce na nádobí a mikrovlnné troubě. Je významnou osobností v oblasti výtvarného umění a designu porcelánu, spojující krásu a funkčnost.