#147

Adéla Matasová
(1940)

MLČENÍ, LEPT 1970

ADÉLA MATASOVÁ (nar. 26.7.1940) - MLČENÍ,  LEPT 1970
#147

Adéla Matasová
(1940)

MLČENÍ, LEPT 1970

206 zobrazení
27. 1. 2022 18:00

Československo 1970 Původní lept, autorský tisk, paspartováno a rámováno. Celkový rozměr 94 cm x 68,5 cm. Signováno a datováno tužkou vpravo dole.

Adéla Matasová, narozená 26. července 1940 v Praze, je významná česká akademická malířka, sochařka, grafička a multimediální výtvarnice, která se rovněž věnuje vysokoškolské pedagogické činnosti.

Její vzdělání zahrnuje studium na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru monumentální malby pod vedením prof. Vladimíra Sychry. Během své kariéry získala stipendium UNESCO, které jí umožnilo v roce 1968 pobyt ve Francii. Od 70. let se Matasová začala intenzivně věnovat práci s papírovou hmotou, a to jak v grafice a kresbě, tak v reliéfech, prostorových objektech a instalacích.

Ve svých instalacích, na které se soustředí od roku 1989, často využívá zvuk jako integrovaný prvek, přičemž spolupracuje se současnými hudebními tvůrci v oblasti minimal artu.

Její práce byly prezentovány na řadě mezinárodních výstav a získaly uznání v mnoha zemích. Mezi lety 1990 a 2003 působila jako profesorka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a také jako hostující profesorka na University of Colorado v Boulderu v USA. Matasová se rovněž angažovala jako prorektorka pro uměleckou činnost na Literární akademii Josefa Škvoreckého a vyučovala na UUD ZČU v Plzni. Je členkou Umělecké besedy a žije a pracuje v Praze.

Ve svém díle se Matasová neomezila pouze na tradiční malbu, ale prozkoumávala možnosti trojrozměrných maket, mozaiky, sgrafita, fresky a později se zaměřila na sochařství a instalace. Experimentovala s laminátem, pryskyřicí, papírovou hmotou a keramikou, a v 70. letech vytvářela sochy z kovu a kamene pro veřejný prostor, což odráží její široký záběr a přístup k umění.