#34

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

SEDÍCÍ MLADÁ ŽENA V RŮŽOVÉM

RUDOLF ŠPILLAR (1878-1949) - SEDÍCÍ MLADÁ ŽENA V RŮŽOVÉM
#34

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

SEDÍCÍ MLADÁ ŽENA V RŮŽOVÉM

101 zobrazení
27. 1. 2022 18:00

Olej na plátně fixovaném na kartonu 39,5 x 29,5 cm Signováno vlevo dole. Novější krémově bílý rám s hnědou patinou a zlatou vnitřní linkou. Vzadu na kartonu katalogové číslo z výstavy 77, Pohádka, text a reprodukce obrazu Františka Ženíška. Celkový rozměr 46 x 36 cm.

Rudolf Vojtěch Špillar se narodil 11. února 1878 v Plzni. Byl českým malířem a významným popularizátorem fotografie, známý zejména jako autor příruček o fotografování.

Po ukončení studií se stal státním úředníkem, ale zároveň se věnoval fotografii jako amatér. Patřil mezi první české secesní piktorialisty. Společně s J. Špiňarem napsal rozsáhlou příručku s názvem "Kompendium praktické fotografie pro amatéry," která se stala nejrozsáhlejší českou příručkou v době Rakouska-Uherska. Tato příručka byla populární a zažila několik vydání i v období nového Československa.

Rudolf Špillar redigoval edici "Nauky o fotografii" a vydával příručky a práce dalších autorů v této oblasti.

Jeho malířské dílo zahrnuje portréty, akty, krajiny a zátiší. Své práce vystavoval v Rubešově galerii v Praze. Vzhledem k tomu, že začal systematicky studovat malířství až ve středním věku, není počet jeho prací velký, a jeho dílo se objevuje spíše ojediněle v nabídkách obchodníků s uměním. Galerie bratří Špillarů v Domažlicích vystavuje několik jeho obrazů.

Zemřel v roce 1949 a byl pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.