#11

Oldřich Blažíček

Oldřich Blažíček
#11

Oldřich Blažíček

1-50
610 zobrazení
230 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 150 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

olej na lepence
PD,
Rozměry - výška x šířka (cm)
79 x 55
datace od
1950
1887-1953

V lese na dříví - Obsahově jednoduchý a  nekomplikovaný, leč obrazově působivý a  malířsky špičkově vytvořený vhled do lesa na samé hranici mýtiny prezentuje dílo zralého malíře v  závěrečné fázi jeho uměleckého vývoje. Je až s  podivem, s  jakou energií a  lehkostí tento koryfej české krajinomalby první poloviny 20.  století dokázal, podobně jako tomu bylo u  Maxe  Švabinského u  tvorby figurální, i  v  pokročilém věku nejen napnout síly k  pracím reprezentativních rozměrů a  vytvořeným s  radostnou bravurou ostříleného rutinéra, ale najít v  sobě i  dosti optimizmu k  tomu, aby zvolil veskrze uspokojivou fúzi zelených valérů a  vymaloval jimi prostou scénu z  běžného života. Výrazně výškový formát umožňující v  plné míře zachytit elevaci stromů i  vhodně zvolené rozměry postav společně vytvářejí divadelní proscénium a  přírodní kulisy, na jejichž monumentálním plátně lze odvyprávět archetypální příběh obyčejného, upřímně žitého lidského života. Sběratelskou hodnotu obrazu ještě potvrzuje jeho zařazení do  soupisu díla PhDr.  N.  Blažíčkové-Horové a  PhDr.  E.  Havlové (kat.  č.  783). Při konzultacích posouzeno Mgr. M. Dospělem, Ph.D.

Oldřich Blažíček se narodil 5. ledna 1887 ve Slavkovicích. V mládí žil v Rožné a v Bystřici a v roce 1904 se vyučil malířem pokojů v Bobrové. O rok později se přestěhoval do Prahy, kde pracoval jako malířský dělník. Jeho akademická dráha začala na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde studoval u profesorů Karla Vítězslava Maška, Jana Preislera a Jakuba Schikanedera. Později přešel na Akademii výtvarného umění a studoval pod vedením Hanuše Schweigera. V roce 1913 obdržel Hlávkovo stipendium, díky kterému cestoval do Itálie a Dalmácie.

Blažíček byl známý především jako krajinář, ale také jako malíř architektonických interiérů, zátiší a portrétů. V jeho tvorbě lze spatřit silný vztah k krajině Horácka, ale také zobrazení předjaří s tajícím sněhem nebo architektonických interiérů, jako jsou chrámové interiéry sv. Marka a svatovítské katedrály v Praze. Kromě malby se věnoval i figurálním kompozicím a zobrazoval různá prostředí, od dětských hřišť po cirkusová vystoupení.

V roce 1921 se stal profesorem kreslení a malby na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde vedl odborné školení učitelů až do uzavření českých vysokých škol německými okupanty za druhé světové války. Přesto jeho umělecká kariéra pokračovala.

Byl také členem Spolku výtvarných umělců Mánes a jeho díla byla oceněna na mezinárodních výstavách, včetně výstavy v Paříži v roce 1921 a výstav Carnegiho institutu ve Spojených státech.

Oldřich Blažíček zemřel 3. května 1953 v Praze.