#216

Marie Louisa Kirschnerová

Marie Louisa Kirschnerová
#216

Marie Louisa Kirschnerová

Technika
olej na plátně
Prodáno za
170 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 80 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

Základní údaje

technika
olej na plátně
signatura
PD,
Rozměry - výška x šířka (cm)
53 x 68
datace od
před rokem1900
autor
1852-1931

Popis

Krajina z Roztok - Oblíbený motiv říčky lemované stromořadím a  idylicky pojatou stafáží s  nezbytnou loďkou plující po hladině představuje zralou práci autorky, která ve své malířské univerzálnosti zahrnovala širokou škálu námětů od zátiší přes krajinomalbu či portrét a  zabývala se dokonce i  keramikou a  sklářským uměním. Jako dcera majitele velkostatku se mohla naplno věnovat tvorbě, jejíž výrazové kořeny lze dobře sledovat až k  barbizonské škole a  vlivu Camilla  Corota se základy v  příkladu Navrátilově a  Piepenhagenově. Kirschnerová později působila i v Mnichově, Paříži či Berlíně, a  její umělecký rozhled tak byl na vysoké úrovni. Vášeň ke sklu ji spojovala i  s  další významnou malířkou, o  pár let starší Zdenkou Braunerovou, s  níž se mohla setkat právě v  Roztokách u  Prahy, kde Braunerová často tvořila ve svém ateliéru v  Braunerově mlýně. Sběratelskou hodnotu díla potvrzuje jeho četné publikování v  odborné literatuře a  jeho bohatá výstavní historie. Při konzultacích posouzeno prof.  R.  Prahlem,  CSc., a  PhDr.  Š.  Leubnerovou. Přiložena odborná expertiza Mgr.  M.  Dospěla,  Ph.D.

O autorovi

Marie Louisa Kirschnerová byla česká malířka a sklářská výtvarnice, narozená 7. ledna 1852 v Praze. Její otec byl velkostatkář Karl Kirschner, a matka Anna Kirschnerová, rozená Polak.

Studovala umění u různých učitelů, včetně Josefa Navrátila a rodiny Piepenhagenů v Praze a Adolfa Liera v Mnichově. Později pokračovala ve studiu v Paříži u Julese Dupré a Alfreda Stevense. Od roku 1887 do roku 1914 žila sestra Aloisia a Marie v Berlíně, kde provozovaly prestižní salón, který byl místem setkávání spisovatelů, malířů a hudebníků. Během první světové války se vrátila natrvalo do Čech a usadila se na zámku v Košátkách.

Marie Kirschnerová byla členkou Sdružení umělkyň a příznivkyň umění v Berlíně a Amerického klubu dam v Praze. Patřila mezi její přátele spisovatelka Marie von Olfers, malířka Zdenka Braunerová a hraběnka Maximiliane von Oriola.

V umění se inspirovala francouzským uměním a barbizonskou školou. Kromě malby krajin, květin a zátiší se věnovala i textilním návrhům a užitkové keramice. V Berlíně navrhovala nábytek a interiéry pro bohaté klienty, včetně průmyslníků Rath, Siemens, Lipperheide a Stollwerck.

Její významnou spoluprací byla spolupráce se šumavskou sklárnou Loetz od roku 1897/1898. Stala se hlavní designérkou užitkového skla, přičemž vytvořila 277 moderních návrhů s geometrickými tvary a střízlivým dekorem, předjímajícími funkcionalismus a překonávajícími secesní styl. Její sklo bylo považováno za vrchol dobového designu. Po finančních problémech sklárny Loetz navrhovala také figurky zvířat pro hromadnou produkci.

Zemřela 20. června 1931 na zámku Košátky u Kropáčovy Vrutice.

Marie Louisa Kirschnerová a její sestra Aloisia zůstaly bezdětné a jsou pohřbeny na hřbitově Malvazinky v Praze. Jejich díla získala řadu ocenění na výstavách v Praze, St. Louis a Lutychu.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr