#229

František Tichý

František Tichý
#229

František Tichý

Technika
kombinovaná technika (akvarel, tuš) na papíře
Prodáno za
370 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 80 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

Základní údaje

technika
kombinovaná technika (akvarel, tuš) na papíře
signatura
PD,
Rozměry - výška x šířka (cm)
23 x 32
datace od
1937
autor
1896-1961

Popis

Černoška se zebrou - Velmi přitažlivá práce je kvalitním zástupcem tvorby Františka Tichého, přední osobnosti české výtvarné avantgardy. V roce 1930 zavítal umělec do Paříže, ta mu otevřela nové výtvarné obzory a nasměrovala jeho další vývoj směrem k barevné skvrně. Přestože Tichého tematický i výrazový rejstřík byl velice bohatý, maloval zátiší, městské krajiny, figury i portréty, nejčas-těji se vracel do prostředí cirkusů a kabaretních manéží. Byl fascinován nejrůznějšími maskami a i pro Evropana exotickým vzhledem černochů. S vtipem provedená práce představuje Tichého jako mistra kresebné zkratky, který neúnavně inovoval své ustálené motivy a přicházel s neo-třelými nápady. Dílo bylo zařazeno na autorovu výstavu v Má-nesu (František Tichý: Soubor kreseb z let 1932–1937, Mánes, Praha, 3. 12. 1937 – 2. 1. 1938). Práce je černobíle reprodukována v autorově monografii (J. Tomeš, Praha 1976, kat. č. 320). Při konzultacích posouzeno doc. T. Winterem, Ph.D., a prof. J. Zemi-nou. Přiložena odborná expertiza PhDr. J. Machalického.

O autorovi

František Tichý se narodil 24. března 1896 v Praze. Jeho rodiče se jmenovali Alžběta a Alois Tichý. Otec pracoval jako bednář u Antona Rudolfa Rosenberga, obchodníka se starožitnostmi na Smíchově. Matka pocházela z rodiny Františka Kratochvíla, obuvnického mistra z Chval. Spolu s rodiči, starším bratrem Václavem a nevidomou sestrou Antonií žili na Smíchově.

František se vyučil litografem ve firmě A. L. Koppe na Smíchově a současně navštěvoval večerní kurzy kreslení, které vedl Alexander Jakesch. V roce 1917 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesorů Josefa Loukoty, Vratislava Nechleby, Jakuba Obrovského a Karla Krattnera. Avšak akademii opustil v roce 1923, těsně před jejím dokončením.

Po opuštění akademie pracoval v pražských kabaretech, kde vytvářel poutače a plakáty. Také působil jako knižní grafik a výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich. Zároveň se věnoval scénografii ve Švandově divadle na Smíchově.

V roce 1929 dostal nabídku stát se vedoucím litografické dílny v São Paulu, Brazílie, ale z finančních a politických důvodů tuto nabídku nepřijal. Zůstal v Paříži s Marií Hráskou, později svou manželkou. Zde se jeho umělecké dovednosti rozvinuly. V roce 1935 se vrátil do Prahy a věnoval se převážně malířství. Mezi lety 1945 a 1951 působil jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde učil malbu a grafiku.

František Tichý byl výtvarníkem, který se inspiroval svými zkušenostmi v cirkuse a atmosférou manéže. Tuto inspiraci promítl do svých děl, která zahrnovala motivy balance a artistických výkonů. Jeho malby a grafiky zachycovaly také dění na ulicích měst, kavárny a periferie. Vytvářel imaginativní portréty, zátiší a věnoval se ilustraci, kresbě a typografii. Měl vliv na avantgardní umění 30. let 20. století.

František Tichý byl členem různých uměleckých spolků, včetně Devětsilu, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Umělecké besedy, Spolku výtvarných umělců Mánes a České akademie věd a umění.

Zemřel 7. října 1961 v Praze, kde zanechal významné dílo, které je dnes součástí sbírek několika prestižních galerií v České republice a na Slovensku.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr