#6

Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij

#6

1-50
1 limit
433 zobrazení
700 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 270 000 Kč
29. 11. 2020 12:00
Aukční den 84
Aukční den 84

olej na plátně
LD,
Rozměry - výška x šířka (cm)
89 x 71
datace od
1914
1868-1945

Portrét Iriny Romanovové - Portrét Iriny Romanovové představuje typickou a  vizuálně velmi přitažlivou práci ruského portrétisty, malíře žánrových scén a  venkovského života, akademického malíře, peredvižnika a  člena petrohradské Akademie. Bogdanov--Bělskij patří k  velmi významným ruským umělcům konce 19.  století a  první poloviny 20.  století, který dostal vzdělání v  Moskvě, v  Petrohradě či v  Paříži. Prostřednictvím mnoha výstav se také prezentoval po Evropě a  jeho díla dnes zdobí nejvýznamnější zahraniční kolekce. Předkládaná kompozice je zachycena lehkým rychlým štětcem, její provedení je mistrovské, koloristické řešení jemné, splývavé a  zároveň velmi vkusné. Autorství kromě zmíněných výtvarných kvalit a  signatury dokazuje fotografie otištěná roku 1914 v  dobově nejpopulárnějším ruském časopise Niva (č.  8). Na ní je zachycen samotný malíř sedící v  ateliéru ve dřevěném vyřezávaném křesle, přičemž přímo nad jeho hlavou visí v  původním honosném zdobeném rámu bez jakékoliv pochybnosti právě tato podobizna. Žena, jak už napovídá její jméno a  kožešina z  hranostaje, v  níž je oblečena, byla vnučkou imperátora Alexandra III.  ze strany matky, pra vnučkou imperátora Mikuláše I.  ze strany otce, neteří cara Mikuláše II.  a  zachycena byla v  roce své svatby. Na základě výše zmíněných faktů lze tuto malbu galerijní hodnoty bez pochyby označit za umělecky i sběratelsky vysoce atraktivní. Při konzultacích posouzeno X.  Rudziteovou z  Rigy a  prof.  J.  V.  Něstěrovovou, DrSc., díky jejímuž badatelskému přínosu mohla být zobrazená identifikována. Přiložena odborná expertiza PhDr. J. Jančárkové, Ph.D.