#83

Antonín Procházka

Antonín Procházka
#83

Antonín Procházka

Technika
akvarel na papíře
Prodáno za
700 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 280 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

Základní údaje

technika
akvarel na papíře
signatura
PD,
Rozměry - výška x šířka (cm)
30 x 22
datace od
1915
datace do
1917
autor
1882-1945

Popis

Zátiší - Unikátní a  velice progresivní Procházkova práce reprezentuje mistrův jedinečný malířský styl a  dokládá jeho schopnost pohotově syntetizovat nejaktuálnější výtvarné proudy světového malířství. Akvarelové zátiší je založené na vytříbené technice vycházející ze složitého dobového diskursu, který reagoval na kubismus, orfismus i  nově krystalizující futurismus. Kompozičně sevřenou skladbu obrazu dokázal Procházka mistrně přetavit do svého vlastního svébytného tvarosloví plného lyrismu a  vnitřního náboje. Hluboké znalosti matematiky a  geometrie se mu v  tomto případě nestaly pouze prostředkem ke zdůraznění správných poměrů či geometrické kompozice, ale umožnily mu dosáhnout větší sugestivnosti a  magičnosti celé scény. Malířovo barevné cítění zde zůstalo redukováno v  šedých a  béžových tónech, jež ovšem vyzdvihují ušlechtilou harmonii celé práce. Při konzultacích posouzeno prof.  J.  Zeminou a  PhDr.  R.  Michalovou,  Ph.D.  Přiložena odborná expertiza PhDr.  K.  Srpa (cit.: „[…] Procházka na akvarelu rozvinul své oblíbené téma: zátiší vycházejícího ze středu plochy, jejíž předmětné vrstvy se postupně uvolňují, aniž by byly dořečené, umožnil pohybovat se jen v náznacích, které měly abstraktní ráz překrývajících se vlnovek, křivek, lichoběžníkových ploch. Ze zátiší lze vyčíst Procházkův přístup k jevové realitě, který byl typický pro jeho práci z období, než musel narukovat, podal díky akvarelu krajně zjemněle a provzdušněně, jak je pro tuto techniku příznačné.

O autorovi

Antonín Procházka se narodil 5. června 1882 ve Vážanech v okrese Vyškov a zemřel 9. června 1945 v Brně. Byl významný český malíř, grafik a ilustrátor. Po absolvování gymnázia v Kroměříži v roce 1901 se vydal do Prahy, kde studoval na Uměleckoprůmyslové škole a následně na Akademii výtvarných umění pod vedením renomovaných umělců jako byli Vlaho Bukovac, Hanuš Schwaiger a Max Švabinský.

V prvním desetiletí 20. století se aktivně zapojil do uměleckého života hlavního města. Byl členem avantgardní skupiny Osma, s níž se účastnil obou výstav v letech 1907 a 1908. Dále byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes, kde působil v letech 1907–1911 a znovu v letech 1923–1929. Jeho touha po nových zkušenostech a inspiracích ho vedla k cestám po Evropě, a během jedné z nich, v Německu, potkal malířku Linku Scheithauerovou. Po návratu do vlasti v roce 1908 si ji vzal za ženu. V roce 1911 se stal členem Skupiny výtvarných umělců. Od roku 1924 žili manželé v Brně, kde Procházka začal učit kreslení na dívčím gymnáziu.

Procházkova tvorba byla v počátcích silně ovlivněna expresionismem, zejména dílem Edvarda Muncha. Postupem času se však jeho styl vyvíjel směrem ke kubismu. Po roce 1925 se od kubismu odvrátil a začal se věnovat své osobní interpretaci novoklasicismu. Během své kariéry vytvořil více než 140 maleb, mnohdy velmi monumentálních rozměrů. Jako příklad lze uvést jeho dílo pro brněnskou právnickou fakultu s názvem "Prométheus přináší lidstvu oheň" z roku 1938, které zaujímá plochu celkem 80 m². Kromě malby se věnoval i plastice, vytvořil řadu drobnějších soch, návrhů a modelů, včetně série bronzových jezdeckých soch prezidenta T.G.Masaryka.

V roce 1946 byl posmrtně jmenován národním umělcem. Jako pocta jeho přínosu českému výtvarnému umění je po něm pojmenována ulice v Brně-Pisárkách.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr