#61

Ferdinand Hložník
(1921 – 2006)

Podvečer

Hložník Ferdinand (1921 - 2006) - Podvečer
#61

Ferdinand Hložník
(1921 – 2006)

Podvečer

Drawings
295 zobrazení
41 600 Kč
GALERIE KONTRAST s.r.o.
GALERIE KONTRAST s.r.o.
2. 5. 2021 18:00

1985, 73x58cm, tempera na papíře, signováno PD, nerámováno

Ferdinand Hložník, narozený 18. listopadu 1921 ve Svederníku u Žiliny, byl významný slovenský výtvarník. Studoval kreslení a malování na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě v letech 1942–1946 pod vedením profesorů Jána Mudrocha, Gustáva Mallého, Dezidera Millyho a Maximiliána Schurmanna. Během konce 40. a začátku 50. let se věnoval pedagogické činnosti jako profesor kreslení na gymnáziu v Jure a později na reálném gymnáziu v Bratislavě. Též začal systematicky zkoumat oblast ilustrace.

Od roku 1952 tvořil samostatně a ilustroval učebnice, knihy a pedagogické pomůcky. Spolupracoval s bratrem Vincentem Hložníkem, se kterým absolvoval několik kreslířských cest po Slovensku, zakončených společnými výstavami. V roce 1967 obdržel Cenu Cypriána Majerníka za své krajinomalby.

Ve svých olejomalbách, temperách a kresbách navazoval na expresivní stylizaci předmětů a barevně uspořádaných ploch. Jeho díla kombinovala figurální a fantazijní inspiraci, v nichž se často objevovaly postavy a věci blízké umělci. Hložníkovo umění vynikalo jedinečným výtvarným názorem a propracovaným vizuálním ztvárněním.

Ferdinand Hložník samostatně vystavoval od roku 1962 a účastnil se společných výstav se Spolkem C. Majerníka od roku 1946. Roku 1965 vystavoval na Bienále v Sao Paolu, v Neapoli, Římě a následně v Mexiku, Švédsku a Itálii. V roce 1982 byl oceněn titulem zasloužilý umělec.

Zemřel 27. února 2006 v Bratislavě.