#109

Rudolf Kremlička
(1886 – 1932)

Ves Hamry

Kremlička Rudolf (1886-1932)
#109

Rudolf Kremlička
(1886 – 1932)

Ves Hamry

342 zobrazení
990 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
4. 3. 2020 18:00

olej, plátno

Ves Hamry, 1919

Rudolf Kremlička se narodil 19. června 1886 v Kolíně. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl ovlivněn tvorbou malířů Slavíčka a Schwaigera. Jeho umělecký rozhled se rozšířil při návštěvě Paříže, kde měl možnost zhlédnout díla významných impresionistů.

V roce 1924 vydal "Malířské konfese", v nichž formou deníku vysvětloval svůj přístup k modernímu umění, aktům i krajinomalbě.

Kremlička byl významným členem skupiny Tvrdošíjných, malířů, kteří se věnovali naivistickému primitivismu. Skupina, jejíž členové sdíleli tvrdohlavý přístup k umění, se po pěti úspěšných výstavách rozpadla.

Kremlička začínal s krajinnými motivy. Nikdy se však neuchýlil k jednomu konkrétnímu uměleckému směru, s výjimkou možná neoklasicismu. Své myšlenky a syntézu skutečnosti vyjadřoval svým jedinečným stylem. Zpočátku se věnoval krajinomalbě spojené s krajinnými motivy, ale s postupem času se jeho paleta rozšířila a více se soustředil na ženské postavy a ženský akt. Jeho figurální tvorba se stále více stylizovala a získávala osobitý charakter.

Zemřel ve věku 45 let dne 3. června 1932 v Praze-Podolí a byl pohřben na Olšanských hřbitovech, ale jeho umělecké dědictví pokračuje ve svém významu. Jeho nezávislost na uměleckých směrech a schopnost syntézy různých prvků skutečnosti ho činí výrazným a respektovaným představitelem českého moderního malířství.