technika | olej, plátno |
Bedřich Budil byl významnou postavou českého výtvarného umění a jindřichohradecký patriot. Narodil se 3. října 1943 v Praze. Celý svůj život strávil v Praze, kde žil v ateliéru v Dejvicích, ale často navštěvoval Jindřichův Hradec, kde se cítil jako doma.
Je znám jako fenomenální malíř s pronikavým intelektem a nepřekonatelným humorem. Jeho umělecké dílo je výrazné a různorodé, a zahrnuje obrazy, sochy a keramiku. Jeho práce se vyznačuje hravou barevností a dynamickými kompozicemi.
Bedřich Budil byl také známý svou kritickou postojem k poměrům jak před, tak po revoluci. Byl sžíravým kritikem jak východního, tak západního systému, což se odráží i v jeho obrazech.
Přes svůj vztah k Praze, Bedřich Budil měl silnou pouto k Jindřichovu Hradci. Pravidelně trávil prázdniny se svou rodinou na chatě u Komorníku a doma se vždy cítil v Panské ulici, kde vlastnili dům.
V posledních letech svého života se zotavoval po mrtvici.
Bedřich Budil byl nejen vynikajícím umělcem, ale také skvělým společníkem a vzácným přítelem, kterého budou lidé dlouho vzpomínat.
Zemřel 20. prosince 2021 v Jindřichově Hradci.