#17

Bedřich Budil
(1943 – 2021)

Portrét

Budil Bedřich (1943-)
#17

Bedřich Budil
(1943 – 2021)

Portrét

421 zobrazení
35 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
10. 6. 2020 18:00

olej, plátno

Portrét, 1985

Bedřich Budil byl významnou postavou českého výtvarného umění a jindřichohradecký patriot. Narodil se 3. října 1943 v Praze. Celý svůj život strávil v Praze, kde žil v ateliéru v Dejvicích, ale často navštěvoval Jindřichův Hradec, kde se cítil jako doma.

Je znám jako fenomenální malíř s pronikavým intelektem a nepřekonatelným humorem. Jeho umělecké dílo je výrazné a různorodé, a zahrnuje obrazy, sochy a keramiku. Jeho práce se vyznačuje hravou barevností a dynamickými kompozicemi.

Bedřich Budil byl také známý svou kritickou postojem k poměrům jak před, tak po revoluci. Byl sžíravým kritikem jak východního, tak západního systému, což se odráží i v jeho obrazech.

Přes svůj vztah k Praze, Bedřich Budil měl silnou pouto k Jindřichovu Hradci. Pravidelně trávil prázdniny se svou rodinou na chatě u Komorníku a doma se vždy cítil v Panské ulici, kde vlastnili dům.

V posledních letech svého života se zotavoval po mrtvici.

Bedřich Budil byl nejen vynikajícím umělcem, ale také skvělým společníkem a vzácným přítelem, kterého budou lidé dlouho vzpomínat.

Zemřel 20. prosince 2021 v Jindřichově Hradci.